Advokát Luboš Kliment svými výroky v minulých dnech prostřednictvím médií rozpoutal útočnou kampaň, aniž by před tím korektně oslovil k dialogu všechny zainteresované strany a mohl disponovat relevantními informacemi. Na tyto útoky Ministerstvo průmyslu a obchodu i DIAMO, s. p., poskytly vždy obratem relevantní a fakty podložené reakce. Mediální kampaň, s níž byl Jan Mládek konfrontován, přitom postrádala ověřitelná fakta, ale jen z kontextu vytržené informace, které jsou navíc dezinterpretovány tak, aby vyvolaly zbytečnou hysterii. Je otázkou, zda ten, kdo za ní stojí, chce skutečně hájit zájmy obcí nebo se pouze zviditelnit.

Je na místě zdůraznit, že MPO není správním orgánem stanovujícím chráněné ložiskové území. Tím je Ministerstvo životního prostředí. Chráněné ložiskové území přitom neznamená, že je na něm automaticky a zcela vyloučen jakýkoli rozvoj, jak se občanům snaží namluvit pan Kliment. Měl by mít pouze taková pravidla, aby případné budoucí využití nerostů nebylo znemožněno, což v případě hlubinné těžby znamená omezení zcela minimální. Stavby na takovém území povoluje místně příslušný stavební úřad, který si opatřuje stanovisko obvodního báňského úřadu. A to navíc není závazné. Tvrzení, že DIAMO, s. p. navrhuje v chráněném ložiskovém území kompletní stavební uzávěru a zákaz jakýchkoli staveb, je naprosto lživé a hraničí se šířením poplašné zprávy.

Byl to právě ministr Jan Mládek, který prosadil, že o případné další těžbě uranu v ČR rozhodne až další řádně zvolená politická reprezentace. Předpokladem je schválení nové surovinové politiky, kterou ministr průmyslu a obchodu předložil v minulých dnech vládě a která poskytuje Ministerstvu životního prostředí dva roky na vyjádření. Plán převést těžbu do Brzkova ministr Mládek zrušil už pro její neekonomičnost.

Důležitým faktorem pro případnou těžbu uranu v ČR, který Jan Mládek prosazuje, tedy je, že bude ekonomická a skutečně se vyplatí teprve tehdy, budou-li světové ceny uranu na odpovídající úrovni. "Nyní tomu tak není a proto bude těžba uranu v České republice k 31. prosinci 2017 ukončena," uvedl opakovaně ministr Jan Mládek. K tomu, aby se investice do těžby uranu vyplatily, musela by jeho světová cena stoupnout nejméně o 50 procent. K obnovení těžby nebo zahájení nové navíc ani neexistuje politická vůle.

Luboš Kliment přináší spekulativní a účelová „odhalení" ve chvíli, kdy není jediný důvod domnívat se, že by mohla hrozit arbitráž vůbec, natož v jím popisovaných rozměrech. Kroky ministra průmyslu a obchodu jsou vedeny zcela opačným směrem, než z jakého je obviňován. Chápat a pokoušet se interpretovat v celém tomto kontextu jeho postoj „jako přímý útok na hodnoty, které naší vlasti přinesl 17. listopad 1989", je - velmi mírně řečeno - silná káva.