Úspěch přivezly z celostátní soutěže AR Junior 2015 v Českých Budějovicích budoucí aranžérky z obchodní školy ve Žďáře. Tři z jejích studentek třetího ročníku stanuly na pomyslných stupních vítězů – Aneta Veselá svou kategorii vyhrála, Veronika Dítětová a Lucie Nosková byly ve svých soutěžích „bronzové".

„Dohromady se letos soutěže AR Junior zúčastnilo jedenáct našich studentů. Velmi dobré výkony podali všichni, v pomyslném žebříčku soutěžících byli hodnoceni v té první polovině," pochválily studenty Růžena Krejčová a Eva Svobodová, učitelky aranžérství žďárské Střední školy obchodní a služeb SČMSD.

AR Junior je každoroční celostátní soutěž aranžérů, pořádá ji Sdružení aranžérů České republiky. Soutěží se na různá témata: výkladní skříň, maketa, dárkové balení, drátěný program, plakát, kresba zátiší, ručně psané písmo, úprava stolu pro dvě osoby, špendlení na živý model nebo počítačová grafika.

V dárkovém balení letos podala nejlepší výkon Aneta Veselá, studentka třetího ročníku žďárské obchodní školy. „Jsem ráda, ale bylo to docela vypětí," řekla s úsměvem vítězka. Jejím soutěžním úkolem bylo krásně a dobře zabalit osušku, ručník, žínku a mýdlo, a to za dvě hodiny. Co pro ni bylo nejtěžší? „Složitější než to pak provést bylo zřejmě obal vymyslet. Zásadní byl pro mě ale čas, ten mě stresoval nejvíc. Na kompletní zpracování úlohy jsme měly dvě hodiny. Ale zvládla jsem to," dodala s úsměvem Aneta Veselá. „Aneta to měla ještě o to horší, že na přípravu měla jenom tři dny. Původně totiž byla do soutěže v dárkovém balení přihlášená jiná studentka, ale onemocněla, a Aneta ji zastoupila. Na trénink tak měla málo času, a využila ho bezezbytku," řekla Krejčová.

Soutěžící se jinak na podzimní AR Junior připravují zpravidla už od května. „Dostaneme propozice se soutěžními tématy, často už si při tom s kolegyní říkáme, kdo by ve kterém mohl soutěžit, protože víme, na co jsou děvčata zvlášť šikovná. Když chtějí soutěžit, tak se po domluvě s nimi udělá několik návrhů, a ten nejideálnější pak vybereme," popsala Růžena Krejčová.

Veronika Dítětová zvládla jako třetí nejlepší ručně psané písmo. „Na úlohu jsme měli čtyři hodiny, ale pracovalo se mi dobře a zvládla sem to ani ne za dvě," usmála se studentka. Soutěžila s ručně psaným textem, co musí vypadat tak dobře, aby mohl být vystaven třeba ve výloze. Soutěžící dostali zadanou básničku, kterou si museli před psaním nejdřív vhodně rozřádkovat. „Museli se vypořádat i se stylem a velikostí písma, umístěním textu na ploše. Nesměli používat předlohu," dodala Eva Svobodová.

Třetí místo vybojovala i Lucie Nosková, která v drátěném programu vytvořila aranž na téma černobílý film. Další studenti žďárské „obchodky" se svými originálními výtvory soutěžili i v disciplínách výloha, úprava stolu, počítačová grafika nebo špendlení na živý model. Témata si soutěžící vybírají, ale jedno je povinné – každá zúčastněná škola musí soutěžit s výlohou. Výloha je prostě základ, který musí každý aranžér ovládat," připomněla učitelka Eva Svobodová.

Aranžérské soutěže AR Junior se letos zúčastnilo sedmnáct škol z celé republiky.