Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum připomene zašlou slávu hutí

Nové Město na Moravě - Po stopách železárenství na Novoměstsku se mohou spolu s odborníky vydat příznivci regionální historie.

20.8.2015
SDÍLEJ:

Podoba zaniklé kadovské huti zůstala zachována pouze na obrazech malíře Josefa Ledeliho, které má ve svém depozitáři Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Dohodli jsme se, že vypravíme autobus, který bude pro zájemce zdarma. Odjíždět se bude v neděli 13. září ve 14 hodin z vlakového nádraží v Novém Městě na Moravě a lidé se nám mohou už dopředu hlásit v muzeu," uvedla vedoucí novoměstského Horáckého muzea a informačního centra Jitka Svojanovská.

V plánu je hned několik zajímavých zastávek. „Navštívíme například bývalé sídlo novoměstkých hutí ve Vříšti, budovu líšeňského hamru, prozkoumáme pozůstatky štol na těžbu železné rudy nad Kadovem a samozřejmě nevynecháme ani pozůstatky slavných kadovských železáren, včetně základů milířů a struskových hald nebo legendární sloupek Honzy z Bříšče," prozradila část programu organizátorka Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Železárenství má na Novoměstku bohatou tradici. Hutě dávaly místním obyvatelům možnost výdělku. Už na počátku 17. století existovala železná huť v Kadově, ale vysoké pece byly i jinde. Například u Dlouhého nebo v Milovech. „Jednou z našich zastávek bude Kadov, kde ukážeme zájemcům stopy po dolování, místo, kde kdysi stávala huť, a podíváme se také na milíře, které v okolí obce dodnes stojí," řekl historik a jeden z průvodců po stopách železárenství na Novoměstsku Miloslav Lopaur.

Honza z Bříšče

Výprava se pak dále přesune k místu, kde se nachází železný sloupek, který tam měl podle legendy donést z Kadova pověstný silák Honza z Bříšče. „Připomeneme, kdo Honza z Bříšče byl. Máme o jeho životě už spoustu informací díky práci archiváře Víta Křesadla. Honza z Bříšče už není pouze pověstí, ale je to osoba z masa a kostí, řezník Jan Staněk," poznamenal Jaromír Černý z Novoměstského okrašlovacího spolku, který bude dalším průvodcem.

Zájemci o historii nemohou minout ani Vříšť, kde dodnes stojí panský dům, někdejší správní centrum hutního průmyslu. „Připomeneme, že tam sídlili písaři a byl tam také sklad střelného prachu. Tamní úředníci museli kontrolovat mimo jiné i nezbedné uhlíře, kteří místo toho, aby pálili uhlí, se raději pelešili a milíře nechávali hlídat svým dětem. Pak se občas stalo, že vypukl požár," popsal Miloslav Lopaur.

Podobných perliček ze života místních obyvatel chce historik připomenout více. Například skutečnost, že místní šenkýři měli kromě své živnosti za úkol hlídat také náboženskou čistotu.

„Někteří hamerníci byli tajní evangelíci. A šenkýři museli dohlížet na to, že se nebudou scházet v hospodě a nebudou dál šířit svou víru. V Kadově byl ale šenkýř Brázda, který to nedodržoval, protože byl sám tajný evangelík, a ve své hospodě dával naopak druhým ponaučení o víře. Po vyhlášení tolerančního patentu se dokonce stal představeným kadovské evangelické obce," řekl s úsměvem historik Lopaur.

Účastníci vyjížďky se dozvědí mimo jiné i to, proč většina lokalit, kde vysoké pece stávaly, byla nazývána peklem. „Bylo to velmi časté označení, u pecí býval obrovský žár. Hamerníci museli pracovat v téměř nesnesitelném horku, navíc bylo neustále slyšet velmi hlasité bouchání bucharů. Pece běžely ve dne i v noci," vysvětlil Miloslav Lopaur.

Hamerníci na růžích rozhodně ustláno neměli, a dokonce ne vždy mívali zaručený výdělek. „Například za časů Františka Maxmiliána Kratzera ze Schönsperku, který vládl na Novoměstském panství do roku 1679 a měl obrovské dluhy, nebyla hamerníkům řádně odváděna mzda. Kratzer také vyhlásil konkurenční soutěž, slíbil výhody tomu, kdo vyprodukuje více surového železa. Ostatním byl naopak snížen plat. Důsledkem toho bylo, že hamerníci načerno vyráběli některé litinové výrobky, jako například hmoždíře na střílení, které pak pokoutně prodávali," objasnil nelehký život lidí pracujících v hutích Miloslav Lopaur.

Mnohé památky připomínající zašlou slávu železných hutí se dochovaly dodnes a některé z nich zájemci o historickou vyjížďku navštíví.

„Jsou to třeba litinové kříže, jeden z nich se nachází mezi Sněžným a Vříští. A spousta jich je k vidění také na místních hřbitovech," podotkl Miloslav Lopaur.

Autor: Redakce

20.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení