A takřka přesně ve stejný čas se v pondělí, po dvaceti letech, konala před muzeem tisková konference, na které prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov Miroslav Marek mimo jiné zhodnotil uplynulá dvě desetiletí, zavzpomínal na začátky vzniku ojedinělé instituce, jediné svého druhu ve střední Evropě a navíc nechybělo představení unikátního exponátu – největší pastelky v České republice, která má na délku 570 centimetrů a průměr 22 centimetrů. Tou pak napsal slavnostní číslo 20 na připravenou tabuli kustod muzea Miloš Vosyka.

„Když se 22. září 1990 za doprovodu více než třicetičlenného realizačního týmu dokoulelo třináct nadšenců z klubu Dobrý den takzvaným kotrmelcovým ruským kolem z Křemešníku do Pelhřimova (12 kilometrů, 10.688 kotrmelců bez rozpojení rukou, 8.15 hodin, celkový váhový úbytek 65 kg), byl tím v Pelhřimově vytvořen první světový rekord a nikdo z přítomných netušil, že za tímto byť extrémně náročným, přesto poněkud „bláznivým" počinem budou následovat kroky další, a to kromě těch drobných i takové, jako například založení České databanky rekordů, vznik tradice Pelhřimova jako města rekordů nebo právě otevření Muzea rekordů a kuriozit," zavzpomínal Miroslav Marek.

Chtějí inspirovat

Historicky první prohlídka se v Muzeu rekordů a kuriozit konala v už zmiňovaných 10 hodin, kdy v 1. patře průvodce vítal pozvané hosty a ve třetím se ještě dokončovala výstavní expozice.

„Tehdy jsme přibíhali z vlastních zaměstnání a provázeli turisty," dodal Miroslav Marek s tím, že to pro ně byla sice hektická doba, ale stála za to. Ten zároveň dodal své přání muzeu do dalších let: „Chtělo by se říci hodně návštěvníků, ale s tím souvisí to, že naše muzeum je trochu jiné oproti jiným muzeím. Je to hodně živý organismus. Dokumentujeme rekordy, které se dějí teď. A proto muzeu přeji objevování dalších a dalších – mnohdy nenápadných „mistrů svého oboru", zkrátka lidí, co něco umí. Svou činností chceme v éře internetu, facebooků a všeobjímajících mobilních aplikací lidem říci: zvedněte se a pojďte něco udělat, nejlépe společně. Motiv rekordu kolikrát dává lidi dohromady, a my jsme potěšeni, děje-li se tak, " poznamenal prezident Agentury Dobrý den.

Před dvaceti lety si exponáty v muzeu nenechalo během dvou měsíců prázdnin ujít asi šest tisíc lidí a od té doby měla návštěvnost stoupající tendenci. „V posledních čtyřech letech se držíme v konstantní návštěvnosti okolo 25 tisíc lidí za rok. Myslíme si, že je to i přínos pro všechny okolo nás, protože takovéto množství turistů ve městě už nějakou stopu zanechá," přemítal Miroslav Marek.

Návštěvníci mohou v muzeu obdivovat například téměř půlmetrákový čokoládový zámek, funkční jízdní kolo ze dřeva, nejmenší motorku ve střední Evropě, Pražský hrad z 10 800 špejlí, rekordní kartáček na zuby a stovky dalších exponátů. Muzeum je otevřené každý den, po celý rok.

Navíc vstup zdarma tam mají obři nad 205 centimetrů výšky, dospělí trpaslíci pod 135 centimetrů a tlouštíci s obvodem pasu nad 145 centimetrů a tento týden i děti, které přinesou ukázat své vysvědčení se samými jedničkami.

Dvě stě metrů od Muzea rekordů a kuriozit se nachází druhá expozice s názvem Zlaté české ručičky – světové unikáty ze sirek. K vidění tam jsou funkční kytary, housle, mandolíny, historické vázy, obrazy – vše ze sirek – přes 90 exponátů, 571 871 sirek a 248 344 zápalkových hlaviček – 63 310 hodin práce jediného člověka, Tomáše Kordy. A navíc tam nechybí největší plyšák (4 metry), funkční kamenné housle, parní stroj ze skla, největší „půllitr", kostely z 63 tisíc zrnek rýže nebo obraz z těstovin. Obě expozice spojuje stezka s názvem Procházka Českou knihou rekordů, tedy přibližně 1,5 kilometru dlouhý okruh centrem Pelhřimova – města rekordů vycházející z Muzea rekordů a kuriozit a končící v expozici Zlaté české ručičky. Cestou si můžete prohlédnout obří exponáty, seznámit se s řadou rekordmanů a na třech zvukových tabulích si dle vlastního výběru zadat a vyposlechnout přes 300 údajů o rekordech z České knihy rekordů a to i v angličtině a němčině.

Vítejte tedy ve světě obřích předmětů i miniatur, šikovnosti, nápadů, boží trpělivosti, recese, ale i tisíců hodin práce, kterou mnozí autoři při vytváření rekordů odvedli. Muzeum vás provede i rozsáhlou fotogalerií plnou nevídaných výkonů siláků, vytrvalců i mistrů řemesel.