Vznikalo v návaznosti na první festival rekordů, kdy rekordmani chtěli přijet i příští rok a chtěli si v Pelhřimově uschovat své výtvory. „Tehdy jsme ještě neměli žádné prostory a vůbec nás nenapadlo, že by tu mohlo vzniknout nějaké muzeum," vzpomněl nedávno v Deníku na tuto dobu prezident rekordmanské agentury Dobrý den Miroslav Marek. Jak dodal, celá myšlenka stála hlavně na nadšení.

Radnice rekordmanům vyšla vstříc a poskytla prostor v Jihlavské bráně. Příprava na den otevření, 30. červen 1994, byla hektická. Instalace probíhala na poslední chvíli.

„Kamarád potřebné fotky přivezl až v 17 hodin den před otevřením muzea a pak nás osm lidí trávilo noc nonstop přípravou expozic. Ráno dole prováděli a my jsme v třetím, tehdy posledním patře, dodělávali expozici," uvedl Marek.

„Měli jsme obavu, jestli někdo přijde, ale za první prázdniny přišlo pět nebo šest tisíc lidí. Ukázalo se, že muzeum je životaschopné. A co víc, že není přitažlivé jen pro návštěvníky, ale inspiruje i nové rekordmany. A to je přesně to, o co usilujeme," dodal prezident Dobrého dne. Jediné muzeum svého druhu ve střední Evropě má dnes v bráně pět pater a ještě pobočku Zlaté české ručičky u řeky.

Při příležitosti pondělního výročí muzeum představí další unikátní exponát – největší pastelku v republice, která má na délku 570 cm a průměr 22 cm. K manipulaci s ní je třeba alespoň tří chlapů.