Lidé si podle Marty Konvalinkové z oddělení důchodového pojištění z Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) stále myslí, že se starobní důchod vypočítává z posledních deseti let. Tak tomu bylo ale pouze do roku 1995. Od té doby se řada věcí změnila.

„Klienti se často ptají, jak 
je postaven výpočet důchodů. My počítáme důchody po roce 1996 z dlouhého rozhodného období. V současné době se čítají od roku 1986, což je 29 let," uvedla Marta Konvalinková. Lidem tedy nestačí mít odpracováno pouze 29 let. Lidé, kterým vznikne nárok na důchod v příštím roce, budou muset mít alespoň 32 let doby důchodového pojištění. Podle zákona o důchodovém pojištění se rok co rok prodlužuje.

Často se také stává, že lidé, kteří šli do důchodu předčasně, přicházejí na správu sociálního zabezpečení se žádostí o přepočítání důchodu. „Dost často lidé ve chvíli, kdy dosáhnou řádného důchodového věku přijdou, že chtějí přepočítat důchod, ale to nelze," upřesnila Konvalinková.

Přiznaný předčasný starobní důchod je trvalý a trvalé je tedy i jeho krácení za odchod do důchodu před dosažením důchodového věku. Předčasný odchod do důchodu lidé dost často řeší v situaci, kdy je člověk dlouhodobě nezaměstnaný a nedaří se mu získat 
zaměstnaní, rozjet podnikání nebo potřebuje pečovat o své blízké, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých.

Lidé si mohou také v průběhu svého aktivního pracovního života zažádat o informativní osobní list důchodového pojištění. To je přehled doby pojištění, kterou Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) eviduje. „Hlavní výhodou je to, že občan může sledovat, co se v něm vede, a může si zkontrolovat, zda zaměstnavatel plní povinnost 
a odesílá úřadu odpracovanou dobu. Dále se tam také dozví, zda výdělky odpovídají tomu, co zaměstnavatel úřadu hlásí," upřesnila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Dnešní generace mladých lidí bude muset podle Konvalinkové počítat s tím, že důchody nebudou vysoké tak, jako jsou v dnešní době. „Předpokládá se, že si člověk ještě našetří v nějakém jiném pilíři nebo sám ve své linii," dodala Konvalinková.

V okrese Jihlava bylo v roce 2014 více než pětadvacet tisíc lidí, kteří pobírají starobní důchod, z toho dvě třetiny pobírají řádný důchod a jedna třetina předčasný.

Průměrná výše důchodu se na Jihlavsku pohybuje na úrovni 10 712 korun. Ženy pobírají průměrně 9 779 korun, muži berou průměrnou částku 11 770 korun. Oproti celorepublikovému číslu se důchody na Jihlavsku drží v mírném podprůměru.