„Kolem doby Dušiček kontrolujeme hřbitovy ve městě vždy intenzivněji. S častějšími hlídkami jsme začali ve středu, počítáme s nimi do neděle," uvedl zástupce vedoucího žďárské městské policie Luboš Skřivánek.

V posledních dnech podle něj ve Žďáře lidé krádeže na hřbitově nehlásili. Strážníci jsou přesto v pohotovosti, kromě ztracených květin a svíček mají zkušenosti i s pokusy zlodějů vloupat se do aut zaparkovaných u hřbitovů nebo vyloupit automat na svíčky.

Přítomnost policistů má preventivní účinek, strážník v blízkosti zloděje odradí. Projevuje se to i v Novém Městě na Moravě. „Hřbitovy i parkoviště u nich kontrolujeme pečlivě, často v podvečerních hodinách. Hlídky se osvědčily, poslední dobou krádeže hlášené nemáme, ani vloupání do odstavených automobilů. Lidé se také naučili nenechávat v autě cenné věci," připomněl velitel novoměstských strážníků Jiří Hradil.

Všechny dušičkové zlodějny ale lidé policistům neoznámí. „Nám ukradli květiny z hrobu už dvakrát, stály dost peněz, ale na policii jsme to nehlásili. Co by s tím tak mohli dělat? Hrob teď zdobím nejvýš tak den před Dušičkami, ne týden, jak jsem to dělala dřív," řekla včera na hřbitově na Zelené hoře Růžena Boháčková.

Kontrolovat hřbitov ve dne i večer budou o víkendu také městští strážníci ve Velkém Meziříčí, a stejně jako jinde tam budou pracovat rovněž hlídky policistů. "Policisté budou hlídkovat v okolí hřbitovů. Dále budou dohlížet na plynulost silničního provozu na všech důležitých komunikacích v kraji," potvrdila mluvčí policie Dana Čírtková.

Kolik peněz jsou lidé ochotni za výzdobu hrobu utratit? „Stála necelých sto čtyřicet korun," ukázala včera květináč s chryzantémou, kterou zrovna nesla na hřbitov, Miroslava Kohoutová. Výzdobu malého hrobu se chystala doplnit už jenom svíčkami. „Květina je krásná, nic víc už kupovat nebudu," řekla žena.

Že by jí mohli výzdobu ukrást se Miroslava Kohoutová nebála. „Nechci hrob zdobit na poslední chvíli, tak tam květinu dám a budu doufat, že se za dva dny neztratí. Zatím se nám to ještě nestalo, tak snad to tak i zůstane," řekla Kohoutová.

Kamerami žďárské hřbitovy vybaveny nejsou. Jen jedno „oko" městského kamerového systému snímá okolí urnového háje v Horní ulici.

Provoz hřbitovů ve Žďáře počítá s větší návštěvností v době Dušiček, přizpůsobená otevírací doba platí už od 24. října a potrvá do 9. listopadu. Všechny hřbitovy, tedy ten v Jamské ulici, urnový háj v Horní i oba hřbitovy na Zelené hoře, jsou otevřené denně od 8 do 20 hodin.

--------------

Na své blízké můžete zavzpomínat i ZDE