VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětní deska na zdi školy připomíná čin Petra Vejvody

Žďár nad Sázavou – Deska připomínající památku studenta Petra Vejvody byla u příležitosti jeho nedožitých 17. narozenin odhalena na zdi žďárské střední obchodní školy.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Pamětní deska věnovaná Petru Vejvodovi, tragicky zavražděnému v říjnu minulého roku duševně nemocnou ženou, byla odhalena ve Žďáru nad Sázavou. Železná deska kombinovaná se sklem je umístěna na stěně školy, v níž se tragická událost odehrála.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Tragédie se stala loni 14. října. Šestadvacetiletá Barbora Orlová ve škole zaútočila nožem na studenty. Petr zemřel, když bránil spolužačku. Dvě studentky byly zraněny, další utrpěla šok, 
s pobodáním skončil i zasahující policista.

„V Petrově případě více než pro koho jiného platí slova římského filozofa Senecy: Život měříme skutky, a ne časem. Deskou s Petrovým jménem uctíme trvale jeho památku a každý den nám bude připomínat jeho hrdinský čin," vyjádřil se ředitel střední obchodní školy Zdeněk Musil.

Na Petra vzpomínali i jeho spolužáci. „Nepamatuji se, že by Petrovi někdy z tváře zmizel jeho věčný úsměv. Našel si spoustu přátel, byl obětavý, ochotný všem pomoci, dokázal se domluvit snad s každým," prohlásil v rámci odhalování pamětní desky Petrův spolužák a kamarád Luboš Hrůza. Vzdát úctu statečnému studentovi přijela i mezinárodní delegace Evropské záchranářské akademie (European Rescue Academy – ERA), která sdružuje hasiče a záchranáře.

Petrovým rodičům předali ocenění a skleněnou plastiku. Pak je požádali, aby pohladili šestnáct sazenic smrčků – symbolizujících Petrův věk – které budou následně vysazeny v různých koutech světa.

„Smrčky, kterých se rodiče dotkli a symbolicky jim předali lásku, kterou dávali svému synovi, budou vysázeny 
v různých zemích. Tamní hasiči o ně budou pečovat," uvedla ředitelka akademie Zdislava Tesařová. Petr Vejvoda působil jako dobrovolný hasič ve Žďáře nad Sázavou.

Surovost činu

Černou kovovou pamětní desku kombinovanou s čirým sklem a jménem Petra Vejvody vytvořila firma Valner glass z Přibyslavi. Deska o velikosti 50 krát 110 centimetrů je zhotovená v kombinaci černého kovu a křišťálového skla. „Kromě Petrova jména, vypáleného vodním paprs᠆kem do železa, deska stylizovaně ztvárňuje surovost činu, který se ve škole stal," řekl majitel sklářského ateliéru Aleš Valner. Deska byla umístěna vně obchodní školy, aby vzpomínkové místo bylo přístupné široké veřejnosti.

Akce nazvaná Den pro Petra i přes nepřízeň počasí pokračovala v rekreačním areálu u vodní nádrže Pilská. Akci připravila obchodní škola ve spolupráci s dalšími organizacemi a subjekty. Příchozí, ač skryti pod deštníky a pláštěnkami, sledovali ukázky pohybových aktivit free run, breakdance a biketrialu, ale rovněž sebeobrany, zadržení ozbrojeného pachatele a dalších zásahových akcí.

Dne pro Petra se zúčastnilo několik stovek žáků žďárských středních a základních škol.

Program u Pilské nádrže viděli Petrovi rodiče. „Jsme rádi, že se program uskutečnil právě tady, kde to měl Péťa rád, kam chodil i na brigádu," řekl otec Petra Kamil Vejvoda.

V případě soudního projednávání by Orlové hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zástupce ale v dubnu její trestní stíhání zastavil. Podle posudků byla v době spáchání činu nepříčetná. Rodina zavražděného Petra rozhodnutí napadla, čin útočnice byl podle ní naplánovaný a promyšlený. Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství však stížnost proti zastavení trestního stíhání zamítli.

Autor: Lenka Mašová

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení