Ve čtvrtek i v pátek bude mezi zdmi hradu znít gotická hudba a kolem se budou potulovat lidé v dobových kostýmech. Konají se tam totiž v pořadí již šestnácté středověké slavnosti, pořádáné tamní společností Castrum.

„Program je určen především rodinám s dětmi, které si tu jistě přijdou na své a budou si moci také zasoutěžit. Těšit se mohou například na nové představení skupiny historického šermu," podotkl kastelán Pavel Koubek.

Návštěvnost závisí na počasí

Pokud bude svítit sluníčko, očekávají pořadatelé mnoho návštěvníků. „Jestliže se počasí vyvede, projde hradem za oba dny až tři tisíce lidí," dodal kastelán.

Ti, kdo už na Orlík v době konání středověkých slavností někdy zavítali, si jistě nenechají ujít ani letošní ročník.

„Jednou jsme středověké slavnosti navštívili, ale byla to spíše náhoda, neplánovali jsme to. A protože se nám na slavnostech líbilo, vypravíme se na Orlík možná i letos," prozradil Radim Hájek.

Od 10.20, poté od půl druhé a nakonec od 16.10 bude po oba dva dny patřit dvacet minut z bohatého programu divadelnímu seskupení Zlá sazenice, které na středověkých slavnostech vystoupí už potřetí. Letos si pro malé i velké připravilo „bramborovou" pohádku s názvem O tom, kterak Kašpárek na čaroděje vyzrál.

„Loutky jsou vyrobeny z brambor, proto je to bramborové divadlo. Vyrábíme si je sami z toho, co takzvaně ‚dům dá'. Takže bramboru napíchneme na klacek, přidáme nějaký kus hadru jako oděv a připínáčky s knoflíky použijeme na obličej," prozradil návod na výrobu loutky jeden z „bramborových" herců Samuel Háva.

Nejen, že si Zlá sazenice sama vyrábí loutky, ale herci si sami vymýšlí i příběhy pohádek. „Většinou vyjdeme ze zaběhnutých ‚pravidel' pohádky, kdy dobro zvítězí nad zlem a princezna je zachráněna. Samozřejmě se do textů snažíme dostat jakési morální ponaučení pro děti i jejich rodiče," doplnil Samuel Háva.

Dominika Dufková, Aneta Slavíková