VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na polích ubývá brambor a krmné kukuřice

Vysočina – Na Vysočině loni nejvýrazněji klesla produkce brambor a kukuřice pěstované jako zelené krmení pro dobytek a na siláž.

22.2.2016
SDÍLEJ:

Zemědělci sklidili vloni o třetinu méně brambor a krmné kukuřice než o rok dříve. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Horké a suché počasí minulého roku poznamenalo úrodu téměř všech zemědělských plodin, vyjma luskovin a ovsa, které ale v tomto kraji zabírají jen malou část orné půdy. Konečné výsledky loňské sklizně nyní zveřejnil Český statistický úřad.

Konzumních a průmyslových brambor loni zemědělci na Vysočině vypěstovali 141752 tun. V porovnání s rokem 2014 jich bylo o 69 030 tun méně, tedy o 32,7 procenta. Na republikové produkci brambor se podle statistiků Vysočina i tak podílela třetinou.

Bioplyn místo skotu

Vysočina zaujímá v zemi také první místo v pěstování pícnin na orné půdě a kukuřice na zeleno a siláž. Je to dáno vysokými stavy skotu, ale také tím, že v kraji byly v minulých letech postaveny desítky bioplynových stanic. Kukuřice bylo na Vysočině loni posekáno přes milion tun, meziročně objem klesl o 29,2 procenta.

Největší podíl orné půdy v kraji tradičně zabíraly obiloviny. Rostly na 135 951 hektarech polí. Sklizeno z nich bylo 779 159 tun obilí, o 8,9 procenta méně než v roce 2014. Vedle kukuřice na zrno, která se na Vysočině pěstuje jen okrajově, byl největší meziroční propad z obilovin zaznamenán u žita, jehož produkce klesla o 26,3 procenta. Nižší úroda žita ale připadá hlavně na vrub poklesu osevní plochy, jeho výnos klesl jen o 1,9 procenta.

V průměru sklidili zemědělci na Vysočině loni z hektaru 5,36 tuny obilovin, což byl mezi kraji v Česku druhý nejnižší výnos. Vysočina vzhledem k přírodním podmínkám nemůže konkurovat produkčním oblastem na Moravě, ve středních Čechách nebo v Polabí, uvedli statistici. Produkce řepky na Vysočině se loni snížila o 19,1 procenta na 126 371 tun. Zemědělci ji pěstovali na 37 550 hektarech polí.

Autor: ČTK

22.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení