Jak se ovšem shodli oslovení pěstitelé v okrese, sklizeno zdaleka není, a to kvůli abnormálně teplému září.
Ředitel humpoleckého školního statku Jan Mácha potvrdil, že i oni čekají, až teplota venku klesne. „Zatím jsme sebrali jen malou část úrody. Mohu ale už říct, že s výnosem jsme spokojení. Uvidíme však, jak brambory přezimují, jejich kvalita se totiž naplno ukáže až po čase," poukázal Mácha.

S jeho slovy souhlasil 
i soukromý zemědělec Václav Kameník z Hněvkovic. „Zatímco loni byl výnos brambor podprůměrný, letos je nadprůměrný. Co se týče hodnocení jejich kvality, na něj je zatím brzy," zmínil Kameník.

Také v Hněvkovicích je část brambor ještě na polích. „Když máte venku pětadvacet stupňů, jako tomu bylo v minulém týdnu, nelze brambory sbírat. Když při této teplotě nemáte na brambory chlazení, tak se zapaří, pustí vodu a rázem ztrácí kvalitu. Ideální teplota na sběr brambor je těch patnáct stupňů," vysvětlil Kameník, proč pěstitelé čekají, až teploměry budou ukazovat nižší hodnoty.

Předseda představenstva Výrobně-obchodního družstva Kámen Josef Houček sdělil, že cena za kilogram brambor v těchto dnech klesla oproti minulému roku o dvě až tři koruny.

„Loni kilogram vyšel zhruba na pět až šest korun. Myslím si, že ještě měsíc bude cena klesat, pak se bude odvíjet podle kvality brambor na skládkách," odhadoval Houček.

Zároveň dodal, že tyto prognózy jsou pozitivní spíše pro obchodníky. „Horší 
je to pro pěstitele brambor, kteří jsou tlačení na nižší výkupní cenu. Navíc je 
v tuto chvíli přetlak nabídky, neboť letošní úroda je 
o poznání větší než ta loňská. Ale uvidíme, jak se to nakonec bude vyvíjet dál," uvažoval Houček.