Na kampaň vydají miliony korun, nejvíc zatím oznámila ČSSD. Takzvanou ostrou kampaň většina stran zahájí koncem letních prázdnin. Voliče údajně chtějí politici přesvědčit hlavně volební kampaní vedenou kontaktním způsobem a na sociálních sítích.

„Náklady na kampaň 
pro krajské volby jsme 
po kauze Altner museli snížit o 1,5 milionu na 2,3 milionu korun," řekl vysočinský předseda ČSSD Petr Krčál. Na první kolo senátních voleb uvolní sociální demokraté šest set tisíc korun. „Peníze jdou přes transparentní účty z centra," poznamenal Krčál.

Kolem dvou milionů korun vydají na kampaň před krajskými volbami vedenou pod heslem Nemáme to 
na salámu také lidovci. 
Na senátní kampaň budou mít šest set tisíc korun, 
na něž se po třetinách složí ústředí, kraj a samotný kandidát. Do dvou milionů korun na obojí volby se hodlá vejít hnutí ANO. Milion korun, jako v roce 2012, vynaloží na volby do kraje občanští demokraté. Počítají s penězi z hlavní kanceláře 
i s příspěvky kandidátů. 
Na senátní kampaň, která bude stát 750 tisíc korun, 
si přispěje kandidát.

SPOLÉHAJÍ I NA DARY

Koalice Žijeme Vysočinou složená z TOP 09 a zelených vydá na krajskou kampaň kolem osm set tisíc korun. „Částka je složená z dotací 
z centrál obou stran, darů 
a příspěvků kandidátů," uvedl krajský manažer 
TOP 09 Michal Kubík. Půlmilionové náklady na kampaň pro senátní volby pokryje dotace obou stran, dary a rovněž spoluúčast kandidáta.

Komunisté náklady na volební kampaň neuvedli, podle vysočinského předsedy Pavla Kalabuse budou podobné jako při volbách 
v roce 2012. Tehdy KSČM zaplatila údajně tři sta tisíc korun.

Sociální demokraty, kteří minulé krajské volby na Vysočině vyhráli, povede současný hejtman, nestraník Jiří Běhounek. 
V čele kandidátky ODS je podnikatel Zdeněk Geist 
z Jihlavy. Lídrem kandidátky KDU-ČSL je náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina. Hnutí ANO dalo 
na první místo kandidátky projektového manažera Josefa Pavlíka z Havlíčkova Brodu. Komunisty do voleb vede Milan Plodík. Lídrem společné kandidátky TOP 09 a zelených pro krajské volby na Vysočině je havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. Společného lídra má také hnutí STAN a strana SNK-ED, je jím pacovský starosta Lukáš Vlček.

V posledních dvou volebních obdobích na Vysočině vládne ČSSD s podporou KSČM. V roce 2012 sociální demokraté vyhráli krajské volby před komunisty a lidovci. Ze 45 mandátů v krajském zastupitelstvu získala ČSSD sedmnáct, druhá KSČM jedenáct a třetí KDU-ČSL sedm. ODS má v zastupitelstvu pět mandátů, hnutí Pro Vysočinu má tři zastupitele a TOP 09 a Starostové dva. V roce 2008 ve volbách zvítězila ČSSD před ODS a KSČM.

V senátních volbách na Jihlavsku bude funkci obhajovat senátor Miloš Vystrčil z ODS, který bude mít i podporu hnutí STAN 
a strany SNK-ED. Kandidátem ČSSD je jihlavský primátor Rudolf Chloupek. 
O post senátora bude usilovat i společný kandidát 
TOP 09 a zelených Milan Kolář, náměstek jihlavského primátora. O místo senátora bude usilovat i kandidát lidovců, jímž je historik 
a náměstek ředitele Národního muzea Michal Stehlík. Hnutí ANO nasadilo do voleb do Senátu ortopeda Zdeňka Faltuse. Kandidátkou KSČM je právnička Helena Vrzalová z Brtnice.

Do senátního obvodu číslo 52 patří okres Jihlava 
a východní část okresu Jindřichův Hradec. Před šesti lety v obvodu kandidovalo osm lidí. Ve druhém kole zvítězil Miloš Vystrčil, se ziskem 59,37 procenta hlasů, nad sociálním demokratem Vratislavem Výborným.

Krajské a senátní volby budou 7. a 8. října.