Těch, kteří zde skutečně přespali ale bylo o dva méně. „Důvodem k odmítnutí je nízká hladina alkoholu nebo to, že nejevili známky požití alkoholu," uvedl mluvčí Martin Málek, mluvčí provozovatelské společnosti Služby města Jihlavy.
Jediné zařízení svého druhu v kraji tedy vloni ubytovalo 248 lidí, 216 z nich byli muži. Jeden z těchto mužů má na kontě už sto deset pobytů na záchytné stanici, rekordmanka mezi ženami strávila noc na záchytce už jednapadesátkrát. „Tuto statistiku vedeme od roku 2004," popsal Málek.
Nejmladší letos zachycený opilec byl sotva plnoletý, nejstaršímu bylo devětašedesát roků. „Nejvyšší naměřená hodnota činila 4, 67 promile alkoholu v dechu. Nejvíce zachycených lidí bylo mezi jednatřiceti a čtyřiceti lety, průměrný věk zachycených je dvaačtyřicet let," dodal mluvčí.
Co se týče bydliště, pochází nejvíce zachycených opilců z Jihlavska. Z tohoto okresu bylo více než sedm desítek zachycených. O dvě desítky méně opilců „dodalo" Třebíčsko, kolem pětadvaceti lidí bylo z Havlíčkobrodska a Žďárska. Počet lidí z Pelhřimovska v letošním prvním čtvrtletí nepřesáhl dvě desítky. „Mezi zachycenými bylo též šestačtyřicet lidí z jiných krajů a šest cizinců – Ukrajinci, Slováci a jeden Polák," uvedl Málek.
Podle mluvčího už po změně zákona neplatí, že musí být doba zachycení nejméně osmihodinová, ale lidé jsou propouštěni po odeznění klinických příznaků opilosti. „To v praxi znamená, že tato doba může být kratší než osm hodin, pokud už zachycená osoba nejeví známky opilosti. Maximální délka záchytu čtyřiadvacet hodin nadále zůstává," doplnil mluvčí.
Pobyt na jihlavské záchytce stojí čtyři tisíce korun. V hotovosti zaplatilo dvaašedesát lidí. Ti, kteří nemají peníze, dostanou na zaplacení dvoutýdenní lhůtu.