Řeč je o dvou letounech JAS-39 Gripen z letecké základny v Čáslavi, které v sobotu i v neděli prolétnou nad Jihlavou.

„Gripeny přiletí ze základny v Čáslavi, provedou několik přeletů a obratů a potom poletí zpět do Čáslavi," upřesnil Pavel J. Slavík z Rantířova, který se výrazně zasadil o to, že se gripeny do Jihlavy po roce opět vrátí.

Organizátoři a lidé kolem leteckého dne se shodují na tom, že v tomto případě závisí výhradně přímo na ministru obrany, zda přelet gripenů povolí. „V loňském roce se po delší době podařilo gripeny zajistit, Před dvěma lety jednání ztroskotala na tom, že to ministr nepovolil," vysvětlil Slavík. Do konce ledna 2014 vedl Ministerstvo obrany Vlastimil Picek (nestraník), poté ho vystřídal současný ministr Martin Stropnický (ANO), za kterého účast gripenů na leteckém dni po dlouhé době zase prošla.

„Zavolal jsem svému kamarádovi, zkušenému pilotovi, který se domluvil s poslancem Karlem Černým ze Žďáru nad Sázavou a ten se dohodl s ministrem obrany," popsal cestu ke gripenům Slavík.

Žádná výrazná bezpečnostní opatření kvůli tomu ale organizátoři dělat nemusejí. „U nás stejně nesmí přistát a celá akce bude trvat jenom několik minut. Potom se zase musí vrátit," dodal Slavík, který je mimo jiné dlouholetým členem klubu plastikových modelářů a jeho velkým zájmem je letectví. Sbírá letecké a výsadkářské odznaky, nášivky nebo medaile. Při vhodných příležitostech je také vystavuje.

Ředitel HLD Lubomír Navrátil z Aeroklubu Jihlava potvrdil, že jsou přelety gripenů během obou víkendových dní naplánovány na stejný čas. „V sobotu i v neděli se přelety uskuteční v 15 hodin," doplnil pro úplnost Navrátil.

Pro návštěvníky je program připraven po oba dva dny. Areál se otevírá v devět hodin ráno, hlavní letový program je mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne.