VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádraží: Radnice musí řešit připomínky k územnímu plánu

Humpolec – Jednání mezi humpoleckou radnicí, představiteli firmy ICOM transport a developerem RC REInvest o budoucnosti autobusového nádraží v Humpolci stále pokračují.

2.4.2015
SDÍLEJ:

Město HumpolecFoto: Deník/ Libor Plíhal

Na zatím posled-
ní schůzce vyšly najevo další okolnosti, které humpolecká radnice musí vyřešit. Situaci kolem prodeje stávajícího nádraží, které patří ICOMu, a budování nového terminálu v areálu této společnosti, s čímž souvisí i stavba obchodního centra na místě současného nádraží, komplikuje především aktuální projednávání nového územního plánu.

Háček je v tom, že k novému územnímu plánu města, který předchozí humpolecké zastupitelstvo odsouhlasilo a příslušné orgány ho potvrdily, dorazilo mnoho připomínek.

„Nejvíce lidí požaduje pozemek současného autobusového nádraží a území u sídla ICOMu vrátit do původního stavu," uvedl starosta Humpolce Jiří Kučera. Plocha současného nádraží je totiž v aktuálním územním plánu zařazena jako plocha „technická a dopravní řízení".

Klíčové jednání

V novém územním plánu je tento pozemek navržen tak, aby zde mohly být provozovány služby, obchody a podobně. Zároveň je tu plocha u sídla ICOMu určená pro veřejnou dopravu.

Bez potvrzení těchto dvou změn nemůže dojít k tomu, aby na místě stávajícího nádraží vyrostlo obchodní centrum a aby ICOM vybudoval nový terminál ve svém areálu.

Představitelé Humpolce tak nejdříve musí projednat a vyřešit došlé připomínky. Teprve potom mohou zastupitelé jednat o prodeji parkoviště, které přiléhá k současnému nádraží. To totiž patří městu 
a developer jej chce odkoupit 
a využít pro svůj záměr.

„Zatím není jasné, kdy jednání o připomínkách k územnímu plánu, od něhož se vše ostatní odvine, uskutečníme, ale pravděpodobně se tak stane na zasedání rady města. To připadá na 8. dubna," přemítal Kučera.

Generální ředitel ICOMu Zdeněk Kratochvíl zdůraznil, že ICOM současný areál nádraží nebude v žádném pří-padě využívat. „Pokud v novém územním plánu nebude plocha stávajícího nádraží 
zařazena tak, aby zde mohlo vzniknout obchodní centrum, a zůstane vedena jako plocha pro veřejnou dopravu, pak je variantou využít toto místo pro parkoviště nákladních automobilů," řekl Kratochvíl.

Generální ředitel ICOMu navíc doplnil, že firma pozemek současného nádraží městu neprodá ani tehdy, pokud by o něj město projevilo zájem. „A to vzhledem k sankcím, které by mohla developerská společnost uplatnit. V současné době s ní totiž máme smlouvu o prodeji tohoto pozemku," vysvětlil Zdeněk Kratochvíl.

Starosta města také podotkl, že Kraj Vysočina plánuje předběžně na rok 2017 výběr dodavatelů pro zajištění autobusové dopravy. „Objevily se obavy, že pokud ICOM výběrové řízení nevyhraje, nebudou mít autobusy jiného dopravce možnost zastavit cestujícím na novém autobusovém nádraží, jelikož to bude patřit ICOMu," zmínil Kučera.

Tento argument Kratochvíl vyvrátil s tím, že majitel autobusového nádraží je ze zákona povinen umožnit vjezd i všem ostatním dopravcům. „Navíc, kdyby ICOM nevyhrál krajské výběrové řízení, jaký je rozdíl mezi vjezdem jiných dopravců na staré a nové nádraží? Stále se přece jedná o majetek stejné firmy," oponoval ředitel.

Zástupce developera RC REInvest Josef Ondrušek argumentoval tím, že díky novému obchodnímu centru by v Humpolci vzniklo cirka sto nových pracovních míst. Za parkoviště pak městu nabízejí 4,5 milionů korun. „V případě, že město prodej pozemku odmítne, se může stát, že stejně o nádraží přijde, a protože developer svůj záměr neuskuteční, tak tu vznikne parkoviště pro nákladní automobily," přemítal Ondrušek.

Autor: Aneta Slavíková

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Ilustrační foto.

Volby 2017 mají na Brodsku jasného vítěze: Hnutí ANO

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Přibyslav – Ve třech volebních okrscích se volilo v Přibyslavi. Do budovy radnice přicházeli jak obyvatelé města, tak i voliči ze všech místních částí. V každém okrsku bylo zapsaných přes tisíc voličů, účast už v pátek překročila 40 procent.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení