Deník proto zjišťoval, zda náhlé změny počasí působí na lidský organismus, a zda mohou nenadálý zvrat počasí pocítit i zdraví aktivní jedinci.

"Změny počasí se projevují na celém člověku. Dokonce existuje takzvaná meteorologická medicína, která například zkoumá, za jakého počasí se stává větší počet úrazů či kdy lidé častěji onemocní chřipkou. Aktuální stav počasí má na psychiku vliv hned ze dvou stran. Za prvé, když je člověk nemocen tělesně, necítí se dobře ani psychicky.

Za druhé se střídavým počasím přicházejí i střídavé nálady, ale to může být v létě i v zimě," přiblížil pelhřimovský psychiatr Jaroslav Max Kašparů. Své o tom ví i Martina Novotná z Jihlavy. „Před pár lety jsem měla velké problémy na podzim a následně v zimě. Začala jsem trpět depresemi. Ze začátku jsem si nevěděla rady, až mi jedna známá poradila, abych navštívila odbornou pomoc. Nyní už je vše v pořádku, ale když svítí sluníčko a je celkově teplé, hezké počasí, je mi hned líp," svěřila se Martina Novotná.

Sezonní deprese

Fakt, že na podzim přibývá lidí s depresemi, potvrzuje i Jaroslav Kašparů.
„Jedná se o takzvané sezonní deprese, ale většinou se jedná o dlouhodobější záležitost. Obecně ale platí, že oteplení nebo pěkné počasí zlepší pohodu, ale nehne s náladou," komentoval psychiatr.

Podle vedoucího Observatoře Košetice Milana Váni nás tento víkend čekají výrazné teplotní výkyvy.
„V tomto konkrétním případě dochází k tomu, že poté, co počasí u nás od konce roku ovlivňoval vpád chladného vzduchu od severu, k nám nyní od Atlantiku směřuje výrazná teplá fronta, obsahující oproti stávající situaci mnohem teplejší vzduchové hmoty. Za touto teplou frontou ale rychle postupuje další, tentokrát studená, která by měla přejít naše území v sobotu večer a vrátit noční teploty k bodu mrazu a denní těsně nad něj," popsal důvod zvratu počasí meteorolog.

Asi nejznámějším případem podobné razantní změny teploty vzduchu ve velmi krátkém čase je situace ze Silvestra 1979, kdy se šel večer slavit Nový rok téměř ve svetrech -teplota byla kolem 10 stupňů Celsia a ráno bylo náhle -20 stupňů Celsia.

„ K podobným náhlým oteplením, jaké je prognózováno na tuto sobotu, došlo například v polovině ledna 2007 nebo na přelomu ledna a února 2004," dodal Milan Váňa.

Téměř totožná situace jako letos pak nastala v roce 1991, kdy došlo po chladném začátku roku k náhlému oteplení právě 10. ledna, kdy maximální teplota dosáhla 13,1 stupně Celsia, což je dosud teplotní rekord pro tento den. Naopak v roce 1987 klesla 10. ledna teplota až na -21,4 stupně Celsia.