Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemníci ve Vnitřní byty teď neodkoupí, vzkázali politici

Pelhřimov – Obyvatelé domu v pelhřimovské Vnitřní ulici, kteří chtěli privatizovat městské byty, jež jako nájemci delší či kratší dobu užívají, mohou na převod nemovitostí do osobního vlastnictví zapomenout.

12.4.2016
SDÍLEJ:

Městské byty v pelhřimovské Vnitřní ulici nešlo dvě desetiletí privatizovat kvůli dotovaným půdním vestavbám. Po uplynutí lhůty nemá žádost nájemníků podporu ze strany komunálních politiků. Foto: Deník/Jiří Jíra

Alespoň v této chvíli. Město totiž nemá zájem v současnosti byty prodávat. Pelhřimovští zastupitelé minulý týden hlasovali proti pokračování v privatizování bytového fondu, což se týká 
i Vnitřní ulice. Na stranu zájemců o odkoupení městských bytových jednotek do osobního vlastnictví, jež se se svou žádostí obrátili na radnici už 
v lednu, se nepostavil žádný ze sedmnácti zastupitelů, kteří se schůze minulou středu zúčastnili.

Zastupitelé dospěli ke stejnému závěru jako členové bytové komise a radní, kteří se žádostí o privatizaci bytů ve Vnitřní ulici zabývali dříve. Také z těchto orgánů vzešel kategorický vzkaz: Neprivatizovat!

Pro upřesnění. Ve Vnitřní ulici se nachází městský bytový dům, který je tvořen osmi bloky (vchody) se samostatnými popisnými čísly. Žádost o odkoupení bytových jednotek poslali na radnici obyvatelé jednoho bloku, tedy nájemci desítky městských bytů.
Tato okolnost je podle předkladatele návrhu a současně místostarosty Pelhřimova Ladislava Meda (ODS) jedním z důvodů, proč radní a zastupitelé nejsou privatizaci nakloněni. Privatizace jednoho bloku, který se mimo jiné nachází uprostřed bytového domu, by byla složitější než privatizace domu jako celku. Podle názoru členů bytové komise dokonce jeden blok pro účely privatizace vyčlenit nelze.

Proti privatizaci existují 
i další argumenty. Podle Meda zájemci předpokládali, že byty získají za výrazně výhodné ceny. „Ti občané si mysleli, že si byty koupí za poloviční ceny, než jsou tržní ceny. Jenže se změnilo legislativní prostředí a bytové jednotky již není možné prodávat za nižší než tržní cenu," zdůraznil místostarosta.

Zatímco před zhruba dvaceti lety, kdy v Pelhřimově vrcholila nejrozsáhlejší privatizace bytů do vlastnictví tehdejší nájemníků, se byty jako ty ve Vnitřní ulici mohly prodávat za 400 až 600 tisíc korun, v současnosti by předpisy umožňovaly prodávat stejné byty za nejméně milion korun.

Deník chtěl samozřejmě znát stanoviska žadatelů o odkup bytů. Na e-mailový dotaz ale žádná odpověď nepřišla. Byty, které mají teď jejich nájemníci v současnosti odkoupit, byly v polovině devadesátých let z privatizace městského bytového fondu vyjmuty. „V bytových domech ve Vnitřní ulici, na Třídě Legií a ve Strachovské ulici byly za pomoci dotací vybudovány půdní vestavby a podmínky dotačních titulů zakazovaly privatizaci po dobu patnácti až dvaceti let," připomněl místostarosta Med. Byty na zmíněných adresách by bylo teoreticky možno privatizovat až letos.

Na straně komunálních politiků není ale vůle byty prodávat. „Platné obecní zřízení lze dokonce vykládat tak, že obec nemá mandát zmenšovat svůj současný majetek, což lze především vztáhnout na hospodaření s nemovitými věcmi," uvedl mimo jiné s odkazem na příslušné právní předpisy místostarosta Med.

Podle něho navíc současná vláda připravuje zákon o sociálním bydlení, který pravděpodobně uloží obcím další povinnosti v oblasti nájemního bydlení.

Město Pelhřimov vlastní v současnosti 549 bytových jednotek, z nichž některé plní sociální funkce. Větší část městského bytového fondu je užívána ke standardnímu nájemnímu bydlení. Po deregulaci nájemného město na správě bytového fondu neprodělává.

Autor: Jiří Jíra

12.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení