V obchodě se strhla potyčka, ze které nakonec odešel jako poražený právě zloděj, Vladimirs Georgijanovs z Lotyšska. Soud v Jihlavě ho totiž poslal minulý týden na tři roky do vězení za pokus o těžkou újmu na zdraví a šíření nakažlivé nemoci. Po odpykání trestu čeká cizince vyhoštění ze země. Do České republiky se nebude smět vrátit příštích pět let. Rozsudek je pravomocný.

Jednadvacetiletý cizinec nerespektoval nařízenou karanténu poté, co byl letos v březnu v zaměstnání pozitivně testován na covid -19. Přestože věděl, že má nakažlivou nemoc, vyrazil 26. března večer krást do jednoho z jihlavských hypermarketů. V té době byl pod vlivem alkoholu. Poté, co byl přistižen, při snaze opustit obchod bez zaplacení, došlo v takzvané detektivní místnosti mezi ním a ostrahou k potyčce. Poté, co mu bylo ukradené zboží odebráno, sundal si cizinec respirátor a snažil se na ostrahu plivnout.

Loupežné přepadení čerpací stanice v Polné.
Je to on, potvrdil totožnost lupiče z benzínky v Polné jeho bývalý zaměstnavatel

„Poškozený se snažil agresora posadit zpět na židli, ale ten se bránil. Během potyčky vzal ze stolku plnou půllitrovou skleněnou láhev a nejméně šestkrát s ní udeřil poškozeného do hlavy, až se rozbila. Obžalovaný se snažil za každou cenu vysmeknout a rozbitou lahví se opakovaně pokusil ostrahu bodnout do boku. V tom mu zabránil kolega poškozeného,“ popsal řádění cizince jihlavský státní zástupce Ivo Novák. Agresora si pak převzala policejní hlídka, která ho převezla na záchytku.

Pracovník ostrahy utrpěl řezná zraní ruky, oděrky na tváři a temeni hlavy. Kvůli tomu musel do nemocnice na ošetření. Podle obžaloby mu ale hrozila mnohem závažnější zranění, především hlavy. Proto byl cizinec obviněn z pokusu o těžkou újmu na zdraví.

Poškozené BMW
Kriminalista z Brna se měl spolčit se zlodějem aut. Kradli i na Vysočině

Během potyčky utrpěla zranění i jedna zaměstnankyně obchodu, které přivřeli ruku do dveří. Žena utrpěla poranění šlach na zápěstí a skončila s rukou v sádře. Kromě toho cizinec nikoho neupozornil na to, že má nakažlivou nemoc, čímž ohrozil všechny zúčastněné. Před soudem přiznal vinu.

Na Vysočině jde již o třetího člověka, který byl odsouzen za šíření nakažlivé nemoci. Dva z nich poslal soud do vězení, jeden skončil s podmínkou.