„Jsme docela věřící rodina, takže Památku zesnulých ctíme. Na hroby jsem dala řezané květiny, vazbičky a zapálila jsem svíčky. Na hřbitov chodím podle možnosti, ale každý den si doma zapaluji za všechny zesnulé svíčku," přiblížila ve čtvrtek na pelhřimovském hřbitově Ludmila Matiová z Pelhřimova.

Právě v období okolo Dušiček mají lidé větší zájem o smuteční věnce či vazby. Někteří si je sami vyrábějí, jiní je kupují. „Řekla bych, že zájem zákazníků je stejný jako v jiných letech. Chodí samozřejmě noví lidé, ale většinu naší klientely tvoří stálí zákazníci, kteří kupují věnce, ať slaměnkové nebo šiškové, dále statice, mísy, umělé i řezané květiny. Více chodí nakupovat určitě ti dříve narození, ale stále častěji se setkávám i s mladšími zákazníky," uvedla pro Deník majitelka obchodu se smutečními vazbami, který se nachází přímo na pelhřimovském hřbitově, Blanka Záborcová.

Hřbitovy jsou od minulého prodlouženého víkendu plné lidí, kteří chodí vzpomínat na mrtvé, ale zároveň se na nich vyskytují i zloději, pro které je období okolo 2. listopadu bohužel oblíbenou příležitostí. Oproti jiným okresům je na tom však Pelhřimovsko stále dobře. Podle zástupců provozovatelů technických služeb tří největších měst regionu – Pelhřimova, Humpolce a Pacova – nedochází na zmíněných hřbitovech k žádným větším krádežím. „Krádeže se na místním hřbitově objevují výjimečně a odcizené předměty jsou naštěstí jen drobnosti jako květiny, svíčky a podobně," popsal Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova. Jeho slova potvrdil i jednatel Lesotechu Pacov Vlastimil Hejl: „Občas se někomu ztratí svíčka nebo vázička, ale není to bohudík na denním pořádku. Navíc jsme rádi, že se u nás nepotýkáme ani s vandalismem," řekl Vlastimil Hejl. Ten dodal, že tamní hřbitov navíc na noc nezamykají.

Kvůli zvýšenému zájmu lidí je například na humpoleckém hřbitově nyní prodloužena otevírací doba. „Od 24. října do 4. listopadu je hřbitov otevřen nonstop. Poté najedeme opět na klasickou otevírací dobu, která platí od října do konce února, kdy je hřbitov přístupný denně od 8 do 17 hodin," informovala Kateřina Kocmanová ze správy humpoleckého hřbitova. Městský hřbitov v Pelhřimově je v tyto dny otevřen do 20 hodin. „Zatím jsme nezaznamenali požadavek od občanů, aby tato doba byla prodloužena," komentoval Jaroslav Záběhlík.

Obezřetnost

V souvislosti s Památkou zesnulých policisté upozorňují všechny účastníky silničního provozu, aby jezdili opatrně, zbytečně nespěchali, na cestu se vydávali odpočatí. „Pamatujte, že je tu již podzim a proto mohou být silnice pokryté mokrým listím, popřípadě namrzlé. Po ránu bývají časté mlhy," upozornil krajský policejní koordinátor prevence Martin Dušek.

Doprava ale není jediným problémem. Majitelé vozidel často spoléhají na to, že se vzdálí od auta jen na chvíli, a to se přece nemůže nic stát. Na vloupání do auta a jeho prohledání ale stačí zloději jen pár minut. Proto veškeré mobily, fotoaparáty, kabelky, peněženky, oblečení nebo jiné cennosti nenechávejte na sedadlech, popřípadě ani v zavazadlovém prostoru. Nejenže se ztratí věci z automobilu, ale dojde ještě k jeho poškození.