„Sledujeme je pravidelně. Dětem se líbí hlavně malá čápata, ale koukají i na čapí maminku a tatínka. Starší syn na webkameru nějaký čas kouká a hlásil mi, že čáp už přiletěl. Ale já jsem se tam dívala druhý den a žádného čápa na hnízdě jsem neviděla,“ podivovala se Sylvie Novotná ze Žďáru nad Sázavou.

Čáp se skutečně již v Novém Veselí objevil, zdržel se však pouze chvíli. „V pondělí kolem čápi letěli, jeden dokonce usedl na hnízdo. Ale asi se mu tady nelíbilo, tak nakonec odletěl,“ vysvětlil čapí záhadu starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.

Pod rozhlednu Rosička od sobotního rána mířily skupinky lidí.
Turisté se pod rozhlednou Rosička sejdou už posedmnácté

Lidé v městysi už „svou“ čapí rodinku netrpělivě vyhlížejí a jejich každodenní život pak bedlivě sledují. „Už jsme vyleštili webkameru, aby bylo všechno dobře vidět. Čekáme jen na přílet čapí rodiny. V loňském roce vyvedli „naši“ čápi tři mláďata, tak uvidíme, jak tomu bude letos,“ usmál se Zdeněk Křivánek.

Na návrat dlouhonohých ptáků, kteří podle pranostik přinášejí lidem děti, se těší také v Jimramovských Pavlovicích. Tam sídlí čapí rodinka rok co rok na komíně bývalého lihovaru. „Čápi ještě nepřiletěli, ale už je očekáváme. Vloni se vrátili okolo 8. dubna, tak snad to tentokrát bude podobné,“ zadoufal starosta Věcova, pod nějž Jimramovské Pavlovice spadají, Zdeněk Vraspír.

Další reality show

Také tam uvažují o webové kameře a čapí reality show. „Přemýšlíme o tom, kvůli tomu jsme nainstalovali i druhé čapí hnízdo – na sloupu. Tak, aby bylo dostupnější ze země. Komín je strašně vysoký, tam by byl s instalací webové kamery asi problém. Nové hnízdo už máme rok a půl, ale zatím se tam čápi neuhnízdili. Vloni létali mladí ptáci kolem, ale nakonec odletěli. Třeba to klapne letos,“ usmál se Zdeněk Vraspír.

Na mnohá hnízda na Žďársku se už ale čápi vrátili. Dlouhonozí ptáci se již 20. března usadili v Bobrůvce, o tři dny později obsadili čápi i hnízdo na modřínu v Rudolci. Čapí osazenstvo hlásí také z obce Lavičky, z Křižanova nebo z Heřmanova. „K nám už také čápi přiletěli. Vrací se každý rok a pokaždé u nás i vyvedou mláďata,“ přidal se starosta Moravce Oldřich Uhlíř.

Z návratu čápů ze „zimní dovolené“ se těší také ornitologové, kteří už začínají s pravidelným kroužkováním. „Kroužkovací sezonu jsme zahájili v průběhu března. Kroužky už dostali čížci a čečetky. A také se mi podařilo okroužkovat v Novém Městě na Moravě jednu dospělou kavku. U čápů si ale budeme muset počkat, až se vylíhnou mláďata,“ řekl novoměstský ornitolog Jaromír Čejka.

Okolí Sklenského potoka pokryly bílé koberce bledulí.
Světnovskému údolí bílá sluší