Vrcholí tam totiž přípravy, které zmíněný hrad, jenž sídlí ve stejnojmenné obci, zažívá každoročně před novou turistickou sezonou. „Práce na hradě i mimo něj provádíme průběžně celoročně. Přímo s úklidem jsme ale začali už zhruba před měsícem," informoval Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které hrad Kámen spravuje.

Své brány otevře hrad Kámen první víkend v dubnu. „Sezonu zahájíme až 2. dubna, protože první duben připadá na pátek," upřesnil Hájek.

Ještě před příchodem prvních nadšených návštěvníků však hrad čeká několik změn. „Kromě celkového úklidu hradu a čištění expozic budeme trochu upravovat expozice hradu, aby naši návštěvníci zase mohli vidět něco nového. V rámci předsezonních příprav jsme na hradě také nechali udělat nové rozvody vody," prozradil Hájek.

Milovníci historických památek se mohou těšit na novinky v expozici motocyklů, ale i kočárků. „Pro ženy a maminky, které motocykly tolik nebaví, jsme vymysleli alternativu, a to expozici kočárků, která byla loni největším tahákem, a zaujala dokonce i tatínky," přemítal Hájek.

Dodal také, že na základě toho sbírku kočárků zakoupili. „Teď tak s touto expozicí můžeme snáz hospodařit a provádět různé změny. Navíc uskutečníme náš slib, protože jsme se zařekli, že každý rok 
v této expozici přibude něco nového," řekl.
Během nadcházející sezony tak ti, kteří si zakoupí lístek na hradní prohlídku trasy A, si budou moci prohlédnout několik historických kolébek.

I expozice historických motorek se v Kámeni o něco více rozroste. „Majitel několika motocyklů nás požádal o jejich vrácení, zřejmě chce udělat svou vlastní expozici. Národní technické muzeum nám tak zapůjčí jiné historické kousky, a to dokonce i ve větším počtu," pochvaloval si vstřícnost muzea Ondřej Hájek.

V nové turistické sezoně se návštěvníci hradu budou moci opět pokochat i hradní zahradou, která v loňském roce prošla revitalizací. „Až zač-
ne být trochu teplo, zhruba 
v květnu, vysadíme v parku nové dřeviny, a to místo těch, které nepřežily zimu," sdělil Hájek, jaké práce čekají v blízké době na tamní zahradníky.

Kámen ale neláká pouze hradebními prohlídkami, od května má pro své přízniv-
ce přichystáno i několik akcí. „V období od května do srpna máme připraveno zhruba dva-náct akcí," ukončil Hájek.

Zájemci se mohou těšit například na speciální prohlídky pro děti, víkend otevřených zahrad, výstavu his-torických nástrojů spojenou 
s koncertem, komentovanou prohlídku parku nebo kámenské hradohraní.