Na šestou památku vstup zdarma. Takovou výhodu budou mít majitelé papírových pasů a nově od 
20. prosince i chytrých telefonů, kteří se zapojí do věrnostního programu Klíč k památkám, financovaného Ministerstvem kultury.

Jak program funguje? Stačí si do telefonu či tabletu stáhnout aplikaci Klíč k památkám a spolu s ní získat unikátní QR kód. Poté například navštívit zámek v Telči, v Dačicích, v Jaroměřicích nad Rokytnou a Červenou Lhotu, přiložit svůj telefon s QR kódem ke speciální čtečce na pokladně, a na hrad Lipnici pak už mohou jít zájemci zadarmo.

Ti, kdo si s novodobou technikou neví příliš rady, mohou sbírat razítka v památkách zapojených do programu do papírových pasů. Ty budou na pokladnách hradů a zámků dostupné od 1. ledna 2016. Jeden papírový pas platí vždy pro jednu osobu stejně jako QR kód. Každý plně vyplněný klíč, tedy klíč s pěti razítky či kódy, bude zařazen do slosování o zajímavé ceny.

Plastové QR kódy rozdalo ministerstvo i do základních škol. Školní zájezdy tak budou mít vstup do památek za poloviční cenu, nahlásí-li svou výpravu předem a prokáže-li se vedoucí zájezdu kódem na pokladně.

Lidé mohou nově využít také služeb informačního portálu www.klickpamatkam.cz, kde naleznou seznam všech památek, které lze navíc filtrovat dle akcí, regionu, slohu a podobně. Pokud tedy lidé budou chtít o víkendu navštívit nějakou památku na Vysočině, kde se koná kulturní událost, stačí se na webu či v mobilní aplikaci prokliknout na akce, zadat do filtru Vysočina a hned zájemce vidí, že může 19. či 20. prosince vyrazit na živý betlém s folklorními soubory do zámku v Telči, který je také do programu zapojen. „Je to taková hra a Češi si rádi hrají. Věřím, že to přitáhne ještě více návštěvníků," zmínil kastelán zámku v Telči Bohumil Norek.

Aplikaci i web je možné přepnout do šesti jazyků. Věrnostní program klíč k památkám fungoval i dříve. Vznikem aplikace ho ale chce ministerstvo více zpopularizovat, zpohodlnit a také zlevnit.

„Papírových průkazů jsme rozdali přes milion ročně, což je opravdu hodně. Ukazuje to, že o program je zájem. Dnes se ale velká část aktivit přesouvá do světa technologií a my chceme jít s dobou. Díky aplikaci teď sebou lidé nebudou muset nosit žádný papírový průkaz. Program má také zatraktivnit české památky cizincům, kteří si o hradech a zámcích budou moci přečíst všechny informace na jednom místě ve svém jazyce," řekl Petr Fedor z Národního památkového ústavu (NPÚ).

Do programu je zapojeno přes 100 objektů spravovaných NPÚ. Ten má na starosti celkem 260 památek v ČR. „Doufáme, že do léta, než se památky opět otevřou veřejnosti, se přidají i další," dodal Fedor.

Pamáky Vysočiny zařazené v programu:

Zámek Telč
Hrad Lipnice
Zámek Náměšť nad Oslavou
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Soubor lidových staveb Vysočina – Betlém Hlinsko
Soubor lidových staveb – Veselý Kopec

Ivana Holzbauerová