Tyto radovánky však museli omezit obyvatelé řady obcí a městysů na Pelhřimovsku, které v létě zaznamenaly rapidní nedostatek vody.

Například ve Vlásenici 
u Pelhřimova chyběla voda řádově asi dva dny, i s tím se ale obyvatelé těžko vypořádávali. Nutnost šetření s vodou byla navíc v obci vyhlášena až těsně před tím, než z kohoutků skutečně přestala téct. Voda došla náhle a rychle, navíc v místě, kde jí za poslední desetiletí nebyl nedostatek.

V obci se tedy spekulovalo 
i o díře v rezervoáru. Podle předsedy osadního výboru Jiřího Kalkuse jsou ale tyto domněnky mylné. „Sice se pročišťovaly trubky, ale žádná díra nikde nevznikla. Navíc ty trubky byly až u studny, ne 
u rezervoáru. Voda prostě došla vlivem vysokých teplot," uvedl na pravou míru Kalkus.

Podobnou situaci zažili také obyvatelé Olešné. Obec podle slov starosty Josefa Bláhy nedostatkem vody běžně netrpí. Tohle léto však hladina spodní vody klesla opravdu výrazně a k tomu se přidružila ještě její vyšší spotřeba. „Problémy s vodou byly, ale teď už je všechno v pořádku," ujistil starosta.

Nedostatek vody se dotkl 
i Nového Rychnova. Stav nouze tam byl sice vyhlášen včas, řada obyvatel na něj ale podle slov starostky městyse Ivy Reichové nebrala ohled. „Hodně lidí úsporný režim nerespektovalo. Jak se vyhlásí nedostatek vody, lidé začnou bláznit a honem si stáčejí vodu do zásoby," vylíčila starostka.

Podle Reichové jsou nejbezohlednější chataři. „Rekreanti si přijedou na dva až tři dny, nedostatek vody je vůbec nezajímá. Neberou žádný ohled na to, že by s ní měli šetřit, a pak si zase odjedou do města," vysvětlila Reichová.

Podle Reichové ale nedostatek vody nesouvisí jen 
s horkým a suchým létem. Problémem byly i dvě po sobě následující mírné zimy s minimem srážek. „Jestli bude další zima taky tak bídná, budeme asi přemýšlet o nových vrtech, protože vody je málo. To je ale daleká budoucnost, 
v tom ještě nemáme jasno," polemizovala starostka.

Velké problémy byly v létě
i v Zachotíně. Voda tam netekla několik dní, a v obci byla dokonce přistavena cisterna 
s pitnou vodou. Podle slov starostky obce Lenky Dědicové byl ale vodovod opravený, 
a vše je už v pořádku.

Kromě samotného nedostatku vody některé obce na Pelhřimovsku trápily i bakterie ve vodě. Kvůli vysokým teplotám totiž hladina spodní vody často klesala tak nízko, že zcela vyschly vodovody nebo rezervoáry a mohly se v nich tak usazovat nebezpečné bakterie.

Ty potrápily například Novou Cerekev. V některých částech jsou s nimi problémy dodnes. „Většina městyse už má pitnou vodu, ale v některých částech se musí ještě převařovat. Děláme pravidelné kontroly, ale vody je stále málo. Navíc je pořád teplejší než normálně, což je pro bakterie ideální," vysvětlil starosta městyse Zdeněk Rajdlík. Starosta také dodal, že v Nové Cerekvi budou čistit studny, předezinfikují vodovod a musejí ochladit vodojem.

Jednou z místních částí, kde se od léta až doteď nedá pít voda z kohoutku, je Proseč-Obořiště. „Už od léta pijeme jen balenou vodu, což se při spotřebě v tak vysokých teplotách neskutečně prodraží. Někteří sousedé ale vodu ani nepřevařují a normálně ji pijí a zatím žádné zdravotní potíže neměli," nechal se slyšet obyvatel obce Petr Březina.

Na bakterie vyzráli v Olešné. „Máme automaty na chlorování vody, které se řídí průtokem a podle jeho velikosti odměřují přesné dávky chloru. Instalovali jsme ho asi před třemi roky, protože jsme mívali problémy s bakteriemi a dusičnany ve vodě. Teď už čistotu vody neohrozí ani vysoké teploty," uzavřel Bláha.

Karolína Hovorková