Nejstarším vozidlem letošního ročníku byl motocykl Laurin Klement typu TB vyrobený roku 1901, který přivezl do pohádkového města Petr Hošťálek. „O Laurince jsem snil už v osmašedesátým roce, kdy mě angažovali pro přípravu továrního muzea v Boleslavi a někdy na začátku osmdesátých let se na Barrandově rozhodli, že zlikvidují některé části svého depozitáře. Mě se tak podařilo získat tento model, který byl součástí Barrandova už někdy od padesátých let,“ vysvětlil cestu za snem hrdý majitel, který si s sebou přivezl ještě druhý model motorky Douglas z roku 1914.

Svou vášeň pro vozidla si vybudoval již v dětství. „Mám doma fotografie, kdy mě rodiče nemohli ve dvou letech odtrhnout od parní lokomotivy. Všechno, co mělo kola, mě vždy fascinovalo. Moje první motorka byla dvanáctistovka Harley, a to mimo jiné proto, že v tu dobu byla k sehnání za tisíc korun. Pak už jsem měl krásné klasické a těžké motorky,“ doplnil Petr Hošťálek.

Vozidla mají v průměru 86 let

Pátý ročník obnoveného závodu Mezi dvěma branami se konal již od pátečního odpoledne a pokračoval až do nedělních odpoledních hodin. Samotné závodníky čekal připravený program, v rámci něhož navštívili například muzea v Třešti či Panský dvůr. „Dalo by se říci, že je to taková dovolená a díky tomu se závodníci vrací. Program vždycky měníme, takže i když přijedou do stejné Telče, tak pořád zažijí něco jiného. Zajímavostí je, že průměrné stáří vozidel je letos osmdesát šest let,“ řekl závěrem organizátor akce Luděk Rux.

Z Itálie do Telče - Po stopách kavalíra.
I vy se můžete stát kavalírem nebo dvořanem. Dětské prohlídky začínají