„V červenci evidujeme celkem šedesát dva úrazů při sportu u dospělých a třicet šest u dětí do osmnácti let věku," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl. Do 10. srpna včetně už pak v nemocnici ošetřili s úrazy při sportu jedenáct dospělých a osm dětí.

Nejčastěji podle Kratochvíla lidé přicházejí se zraněními vzniklými při fotbalu, volejbalu, cyklistice a skákání na trampolíně. Dále lékaři často ošetřují zlomeniny prstů, odřeniny či řezná poranění. Výjimkou nejsou ani typické letní úrazy, třeba při koupání.

„Byl tu pán, který skákal do vody a pochroumal si při tom krk. Naštěstí to nebylo nic vážného a po ošetření odešel z chirurgické ambulance domů," připomněl mluvčí Roman Kratochvíl.

Ruka v sádře

S levou rukou v sádře na tři týdny skončil v červenci také osmiletý syn Pavly Houdkové ze Žďáru nad Sázavou, Petr . „Kluci u babičky lezli po stromech, a když syn slézal dolů, uklouzla mu noha a spadl na trávník. Nebylo to vysoko, ale upadl tak nešikovně, že si přisedl ruku a zlomil si ji v zápěstí. Teď jen počítá dny, kdy už mu sádru sundají, protože se nemůže chodit koupat. Maximálně se může naložit do bazénku, ruku si hodí přes okraj ven a chladí se, což mu samozřejmě ke spokojenosti nestačí," prohlásila Houdková.

Zvýšení počtu výjezdů k dětským pacientům evidují rovněž krajští zdravotničtí záchranáři. „V drtivé většině případů se jedná o lehčí typy zranění, jako jsou tržné či řezné ranky a lehká pohmoždění různých částí těla," konstatoval pro Žďárský deník vedoucí lékař zdravotního operačního střediska záchranářů v Jihlavě Lubomír Rejda.

„V jednom případě šlo o zranění těžké, konkrétně o popáleniny obličeje, hrudníku a horních končetin po pádu dítěte do ohniště, přičemž tento dětský pacient byl transportován letecky do popáleninového centra nemocnice v Brně-Bohunicích," pokračoval lékař s tím, že v případě hlubších popálenin takové zranění pravděpodobně zanechá trvalé následky v podobě jizev.

Podle Rejdových slov se výjezdy záchranářů na Žďársku k úrazům dětí zvýšily jen v řádu jednotek, více přibylo ošetření v rámci táborů a případů lehkých alergických reakcí po bodnutí včelami, vosami či sršni.

U bodnutí včelami, vosami i sršni je pozornost na místě, protože i po jednom žihadle může u některých lidí dojít k prudkému rozvoji anafylaktického šoku, který ohrožuje život postiženého.

Reakce organismu se většinou rozvíjí několik minut po poštípání. Kůže v místě vpichu silně zčervená a objeví se výrazný otok. K dalším alarmujícím příznakům patří vyrážka, svědění kůže a rozvoj zažívacích obtíží, ke kterým se přidávají i dechové, otok hrtanu, chrapot, sípání, zmatenost, v nejtěžším případě pokles tlaku, kolaps, inkontinence, bezvědomí, cyanóza a anafylaktický šok.

„Když dojde k rychlému rozvoji příznaků signalizujících alergickou reakci, je nutné neprodleně přivolat lékaře," uvedla žďárská alergoložka a revmatoložka Amadea Holotíková.

Člověk trpící alergií na bodnutí hmyzem by měl být vybaven pohotovostním balíčkem s léčivy, která zabraňují rozvoji příznaků. Zvláště nebezpečná situace nastává rovněž při bodnutí hmyzem do jazyka, kdy může dojít k otoku měkkých tkání a dušení.