Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenapadlo mě dát dopis dál, brání se humpolecký starosta

Humpolec – Týden před středečním zasedáním humpoleckého zastupitelstva oslovili členové Spolku pro Humpolecko zastupitele s tím, zda je představitelé města informovali o červnovém dopisu hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka k problematice veřejné dopravy.

20.11.2015
SDÍLEJ:

Město HumpolecFoto: Deník/ Libor Plíhal

V případě Humpolce se psaní dotýká především chystaného prodeje stávajícího autobusového nádraží, které vlastní ICOM transport, developerovi za účelem stavby obchodního centra a vybudování nového, menšího terminálu v areálu ICOMu.
Na dopis se přímo na zasedání zeptala opoziční zastupitelka Alena Štěrbová (za ANO). „Proč starosta dopis zastupitelům neukázal? Zastupitelé tak neměli úplné informace od zástupců kraje k záměrům ve veřejné dopravě, přitom jsme v červnu odhlasovali prodej parkoviště u stávajícího autobusového nádraží," připomněla Štěrbová, která tehdy zvedla ruku proti prodeji.
Starosta města Jiří Kučera (ODS) potvrdil, že dopis dostal a že nad ním seděli s užším vedením radnice. „Upřímně říkám, že mě ani nenapadlo předat dopis dál. Úmyslem nebylo ho zatajit," řekl.

Dopis od hejtmana Běhounka putoval do schránek obcí s rozšířenou působností v celém kraji. Hejtman na začátku upozorňuje, že kraj zahájil práci na novém projektu, jehož cílem je rozvoj veřejné dopravy. Za velmi důležitý aspekt pak považuje dostupnost autobusových nádraží či zastávek. „Naše snaha o co největší atraktivitu veřejné dopravy pro cestujícího může vyjít vniveč, když cestujícího dopravíme daleko od jeho koncového cíle a on je nucen absolvovat cestu z nádraží nebo zastávky do svého cíle, což má za následek, že cestující ve výsledku volí individuální dopravu," zmiňuje v dopise Běhounek.

Starosta Kučera k tomuto doplnil, že město právě o přiblížení autobusových zastávek cestujícím usiluje. Hejtman dále upozorňuje, že vlastnictví autobusových nádraží by nemělo být nástrojem pro případný konkurenční boj mezi jednotlivými dopravci. „Proto jsme toho názoru, že vlastním záměrem daného sídla by mělo být, aby bylo schopno o takto strategickém místě pro město rozhodovat samo," stojí v dopise.

Běhounek také připomíná, že kraj vypisuje veřejnou soutěž na dopravce v linkové dopravě, a nelze tedy vyloučit, že dojde ke změnám ve složení dopravců, kteří nyní zajišťují dopravní obslužnost.

Zástupci firmy ICOM již ale několikrát veřejně naznačili, že o prodeji nádraží existuje smlouva mezi ICOMem a developerem, kterou neporuší.

Alena Štěrbová na zasedání zastupitelstva zmínila i obavu, že v místě nádraží a jeho okolí by mohlo vzniknout logistické centrum, ne obchodní dům. Podle nového územního plánu by tam totiž mohla stát i výrobní či skladovací hala. Zastupitelka připomněla, že v okolí již rostou nové prostory firem a další stavby jsou v plánu. „To nelze, už existují smluvní vztahy mezi dotčenými stranami," vyvracel námitku Štěrbové Kučera.

Koaliční zastupitel Jan Mácha (KDU-ČSL) byl jedním ze zastupitelů, kteří s prodejem parkoviště nesouhlasili. „Spolku pro Humpolecko jsem odpověděl, že dopis od hejtmana jsem neviděl, ale že jsem o aktivitách kraje věděl. Můj postoj k prodeji parkoviště je pak veřejně známý," uvedl Mácha s tím, že Spolku vytkl, proč pod jeho výzvou zastupitelům nebyl nikdo podepsaný. „Ptal jsem se některých kolegů zastupitelů, jestli na e-mail Spolku reagovali, ale řekli mi, že na anonymy neodpovídají," dodal Mácha.

Za Spolkem pro Humpolecko stojí jeho zakladatelé Jan Ságl (předseda), Petr Machek (místopředseda), Miloš Lesina, Petr Hendrych, Martin Hendrych a Václav Duben.

Autor: Aneta Slavíková

20.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení