Nejnižší míra nezaměstnanosti je tradičně na Pelhřimovsku, ačkoliv tam nezaměstnanost v červnu vzrostla. I tak je tento okres s hodnotou 1,3 procenta čtvrtý v republice. Do popředí se dere i Havlíčkův Brod. Nezaměstnanost 1,9 procent znamená dvaadvacáté místo se sedmasedmdesáti českých okresů.

V červnu se naopak zvýšil počet volných pracovních míst v kraji. Zatímco na začátku měsíce jich bylo 11 091, na jeho konci to bylo téměř o dvě stovky pracovních příležitostí více. Například na Pelhřimovsku si každý nezaměstnaný může čistě matematicky vybírat z pěti nabídek zaměstnání.

Na Vysočině je nezaměstnanost 2,2 procenta, celorepublikově je o čtyři desetiny procenta vyšší. Nejnižší nezaměstnanost od druhé poloviny devadesátých let by už podle ekonoma Lukáše Kovandy více klesat neměla. „Líp už nebude, průmyslníci chystají propouštění,“ uvedl. Růst nezaměstnanosti očekává zejména od příštího roku, zpočátku jen velmi pozvolný.

Za dostatkem pracovních příležitostí v červnu přitom viděl vrcholící přípravu na letní sezonu, což je jasně patrné v turistickém ruchu, v zemědělství nebo ve stavebnictví. V dalších měsících se přitom obecně očekává příliv nových uchazečů o zaměstnání, zejména z řad vysokoškoláků.

Lidem současná situace vyhovuje – při hledání práce si mohou více vybírat a nedostatek pracovních sil také vede k rychlejšímu růstu mezd. Prezident Miloš Zeman při své nedávné návštěvě Vysočiny zmínil, že pozitivní je také tlak na robotizaci a na výrobu s vysokou přidanou hodnotou.