Přesné datum, kdy si návštěvníci novou atrakci poprvé prohlédnou, zatím známé není. Deníku to potvrdila marketingová manažerka společnosti Abrex Lucie Znamenáčková. Pražská firma Abrex se zabývá právě výrobou modelů.

Zámeček od loňského jara prošel kompletní rekonstrukcí, otevření muzea se oproti původním plánům o něco pozdrželo. Původně se totiž plánovalo už na jaro nebo na letní prázdniny. Jedním z důvodů zpoždění je mimo jiné 
i špatná dopravní dostupnost lokality, kde se nyní staví obchvat Příseky a silnice mezi Brtnicí a Jihlavou je kvůli tomu až do konce prázdnin uzavřená.

„Samozřejmě, že vliv měly 
i práce na obchvatu, ale hlavní důvod zdržení to rozhodně nebyl. Chceme muzeum před otevřením pořádně připravit pro veřejnost. Stavební část je hotová, nyní se pomalu chystají expozice a vybavují se prostory zámečku," vysvětlila Znamenáčková.

Po celý rok
To, že se muzeum otevře ke konci turistické sezony, podle jeho majitelů ničemu nevadí. Bude totiž přístupné celoročně. „Lidé mohou muzeum navštívit po celý rok každý den. Zavřeno bude jen o vánočních svátcích a na přelomu roku," doplnila k provozu muzea Znamenáčková. Přesná otevírací doba ani výše vstupného ještě stanovena nebyla.

Ve čtyřech podlažích zámečku v Přísece bude vystaveno asi deset tisíc historických hraček, především autíček. „Podobná výstava se stejným rozsahem nemá v České republice ani v Evropě obdoby. Chybět nebude řada zajímavostí a raritních modelů," uvedla dále Znamenáčková.

Rekonstrukce hlavní budovy zámečku a přilehlé stodoly začala loni na jaře. Jelikož se jedná o památku, vše probíhalo pod dohledem památkářů a archeologů. Zámeček tak získal původní podobu z doby okolo roku 1850. Na rekonstrukci za 53 milionů korun získala firma Abrex dotaci 
z Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši 30 milionů korun.

Zámeček například loni 
v říjnu dostal také novou věž. Je vysoká 10,5 metru, váží šest tun a je kopií původní věže, která musela být ve 20. století snížena po zásahu bleskem. Na budovu zámku ji musel vyzvednout jeřáb, šlo o velmi náročnou stavební akci.

Zvedání několikatunové věže na přísecký zámek loni přihlížely desítky místních obyvatel, byla to pro ně velká atrakce. Vše se muselo dopředu dobře připravit. „Samotné zvedání věže bylo velmi náročné. Musela být dobře připravena nejen věž, ale také jeřáb a podloží pod ním. Potřebovali jsme také příhodné podmínky, tedy počasí bez větru," řekl k tomu loni v říjnu stavební technik Stanislav Schütz. Před akcí se musela upravit i příjezdová cesta 
a místo pro jeřáb.

V současné době se chystá také rozsáhlá revitalizace okolí zámečku, která už je také potřeba. „Chceme upravit zeleň a příjezdovou cestu. Všechno připravujeme a domlouváme se s majiteli zámečku, ti tam chtějí vybudovat velké parkoviště," sdělila starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Barokní zámeček v Přísece vznikl na přelomu 17. a 18. století přestavbou renesanční tvrze ze 16. století. Z původní stavby, kterou nechal postavit Volf Beránek z Petrovce, se zachoval vstupní portál. V pobělohorské době byla Příseka připojena k brtnickému panství, v roce 1623 ji získali majitelé Brtnice Collaltové. Zámek po staletí své existence sloužil hospodářským potřebám, bylo tam sídlo správce statku.

Po roce 1945 zámeček, stejně jako ostatní collaltovský majetek v okolí, zabral stát. Ve druhé polovině dvacátého století památka sloužila k bydlení a pro obecní účely. Značně zchátrala. Po revoluci a změně politického režimu byla navrácen původním vlastníkům. Nyní zámeček vlastní společnost Abrex.