Jde o spojení gama kamery a CT zařízení a slouží k odhalování takzvaných cévních zabijáků, jako jsou onemocnění srdce, plicní embolie a cévní onemocnění mozku. Kromě toho dokáže detekovat časná stádia nádorových onemocnění. Po půl roce fungování se může pochlubit více než dvěma stovkami vyšetřených pacientů.

„Nasazení gamakamery s integrovaným CT vedlo ihned po spuštění k zásadní změně vyšetřovacích postupů v nemocnici. Cesta pacienta po jednotlivých vyšetřeních na různých odděleních byla nahrazena jedním vyšetřením na jednom místě. Na komplexním hodnocení diagnostických informací  se podílejí radiologové i lékaři nukleární medicíny a tak je zajištěna vysoká výtěžnost vyšetření," vysvětlil výhody ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Vedle běžných vyšetření nukleární medicíny bylo podle jeho slov na hybridním přístroji dosud provedeno přes 300 náročných hybridních výkonů – nejčastěji k hledání nádorů, příčin neurologických či ortopedických potíží a také velké množství akutní diagnostiky – mimo jiné pro podezření na ucpání plicních tepen. „Unikátní lokalizace tumorózních tkání pro chirurgické zákroky, nově zavedené zjišťování neuroendokrinních nádorů či náhrada radiologického CT přístroje v době servisu jen dokresluje šíři použitelnosti přístroje. Celkově lze s nadsázkou konstatovat, že si již dnes neumíme provoz diagnostických oddělení představit bez tohoto moderního přístroje. Investice, která nahradila zastaralý a málo výkonný systém, přinesla již v prvních měsících jasný prospěch pro naše pacienty," dodal ředitel s tím, že v tomto roce předpokládá nemocnice další rozšiřování použití hybridního přístroje směrem k náročným vyšetřením cév.

Počet pacientů vyšetřených hybridní SPECT/CT kamerou za druhou polovinu loňského roku je 237.