Mezi nejvýznamnější akce budou patřit dvě nemocniční stavby v Jihlavě a v Třebíči, kraj se také chystá investovat do středních škol, sociálních zařízení a silnic. O rozpočtu budou zastupitelé hlasovat 15. prosince.

„Rozpočet pro příští rok má několik specifik," řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný. Jedním z nich je dopad novely zákona, která zvýší příjmy krajů. Vysočina by měla získat nejméně 350 milionů.

Kraj v příštím roce počítá s celkovými příjmy 8,24 miliardy korun. Kvůli financování evropských projektů svůj rozpočet posílí o 398 milionů korun z úspor nebo si vypomůže kontokorentním úvěrem.

Největší výdajovou kapitolou bude tradičně školství, kam padne podobně jako tento rok 3,3 miliardy. Za dopravu kraj vydá přes miliardu a půl, o čtyři procenta více než letos.

Nejvýznamnějšími investicemi budou oprava interny v Jihlavě a stavba pavilonu chirurgie v Třebíči. V příštích třech letech kraj do nemocnic investuje přes 720 milionů. Celkově by podle připraveného návrhu mělo z krajského rozpočtu v roce 2016 plynout na opravy a investice ve zdravotnictví 206 milionů.

Dalších 262 milionů je vyčleněno na výdaje v krajských školách. Do zlepšení sociálních zařízení kraj příští rok vloží 53 milionů korun.