Jde o nejmodernější ultrazvuk v zemi, který využijí především ženy s onkologickým problémem. Mají ho v Onkogynekologickém centru jihlavské nemocnice.

Podle gynekologa a primáře jihlavské nemocnice Aleše Roztočila je velkou výhodou, že přímo na operačním stole dokážou lékaři z odebraného vzorku během krátké chvíle určit typ nádoru a zařídit rozsah operace. Nový moderní ultrazvuk je přínosem. „Přístroj je jedinečný v zobrazení malé pánve a dutiny břišní, to znamená v kvalitě sond, které se používají k získání obrazu a v rychlosti matematických operací vytvářejících obrázek, který hodnotíme," popisuje jeho největší výhodu gynekolog Roman Peschout, který si zároveň pochvaluje rychlost a přesnost přístroje. Přístroj je vhodný pro jakékoli ultrazvukové vyšetření.

Nejvíce vytížený je ženami, které mají onkologický problém. „Přístroj zpřesňuje diagnostiku a pomůže nám zrychlit rozhodování, jak dále léčit pacientku, zda se přednostně rozhodnout pro operaci nebo zvolit jinou vhodnější modalitu léčby. Pomocí tohoto přístroje lze také odebírat vzorečky nádorových tkání tak, abychom pacientku co nejméně zatížili a získali co nejlepší diagnostický výsledek," vysvětluje gynekolog Peschout.

Podle primáře Aleše Roztočila z gynekologicko-porodnického oddělení přibývá v posledních letech včasných nálezů nádorů, ale celkově se snižuje věková hranice pacientek. „Například karcinom děložního těla, to bývala nemoc žen, kterým bylo kolem 65 – 70 let. Teď jsou nemocné ženy i okolo 40 až 50 let," dodal Roztočil.

Jak se mohou ženy chránit? Podle primáře preventivními prohlídkami u svého gynekologa.