„S prvním únorovým dnem je web zájemcům, kteří mají rádi historii nebo by se chtěli něco málo dozvědět o období kolem založení první republiky, plně k dispozici,“ uvedl ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák. Věří, že se ještě podaří doplnit další texty i fotografie.

Obsah vznikal komplexně. „Napříč Vysočinou jsme hledali zajímavé osudy, významné osobnosti, události, ale třeba i stoleté obchodní značky. Vysočina se do dějin rozhodně zapsala,“ řekla Monika Brothánková z Vysočina Tourism.

Jednotlivé příběhy, sestavené ve spolupráci s historiky krajských a regionálních muzeí, budou odhalovány postupně během roku. Brothánková prozradila jeden z nich: „Vůbec prvního vojáka Švejka, a to ještě za účasti samotného Jaroslava Haška, si v divadle v tehdejším Německém Brodě zahrál jeho rodák a filmová hvězda první republiky Karel Noll. Dnes ho v Brodě připomíná kavárna Noll."

Web připomíná i návštěvy prezidenta Masaryka v několika obcích Vysočiny, známé značky, jako je ALPA, limonáda ZON nebo celosvětově známá síťovka Vavřína Krčila. Nezapomíná se ani na výrobu knoflíků v Žirovnici nebo produkci kartáčů v Pelhřimově.

„Prostřednictvím originálních památníků vzpomeneme na padlé v první světové válce a historické fotografie nám přiblíží, jak se hrál hokej v Německém Brodě nebo jak se lyžovalo v Novém Městě na Moravě v první třetině minulého století,“ uvedla k obsahu webu Brothánková.

Vzniklo také nové logo Vysočina 100 let a k dispozici už je také tištěná brožura s názvem Sto let příběhů, lidských osudů, architektury i sportu a kultury na Vysočině.