„Tento víkend a asi ani ten příští z lesa přeplněné košíky neponeseme," usmál se Jiří Burel, předseda Mykologického klubu Jihlava. „Houby porostou, ale jak moc, to je teď jako věštění z křišťálové koule, sucho a teplo byly extrémní. Za normálních podmínek průměrného léta bych řekl, že za tři týdny houby budou a bude jich po těch krásných deštích dost. Když přetrvají současné příznivé podmínky, ty pro houbaře klasické houby v půli září a v říjnu porostou," řekl Jiří Burel. Právě v září a v říjnu bývá hub nejvíc končí čas těch letních a už rostou také houby podzimní.

Jak mykolog popsal, „jako houby po dešti" teď nejdřív vyrostou malé houby jako špičky, penízovky. Asi za čtrnáct dní se najdou muchomůrky nebo klouzky houby měkčí než ty hřibovité, co se v lesích objeví asi za tři, čtyři týdny.

Některé houby už letos však neporostou. „Třeba holubinky i některé muchomůrky se vyskytnou ojediněle či vůbec. Zvlášť holubinky, to je klasicky letní druh," řekl Jiří Burel.

Hřibovité houby rostou v létě i na podzim, bílé i hnědé hřiby tedy budou, stejně jako křemenáče, kozáky i ryzce, čirůvky a ostatní podzimní houby. Lišek se naopak zřejmě už moc neurodí. „Lišky se letos, jako jediné jedlé houby, i v tom suchu tu a tam držely. Ještě budou, ale nepředpokládám, že jich bude mnoho. Jsou to spíše letní druhy," vysvětlil mykolog Burel.