Zájemci se k ní mohou připojit od sedmnáctého května do osmého června.

A právě dnešek, předvečer   Mezinárodního dne muzeí, si ke konání Muzejní noci zvolili v Pelhřimově. Již tradiční akce se v pelhřimovském Muzeu Vysočiny ponese v duchu výstavy 1953 – rok smrti diktátorů, která je tam nyní k vidění.

Jak už název napovídá, lidé se dnes od osmnácti hodin na jeden večer vrátí do doby budování komunistické totality v Československu.

„Přímo ve výstavním sále Zámku pánů z Říčan si kromě klasické prohlídky zájemci budou moci plněním různých úkolů vysloužit odznak Fučíka. Ve freskovém sále pak budou přednášet odborníci z Ústavu pro výzkum totalitních režimů," nastínil Lubomír Anděl z Muzea Vysočiny v Pelhřimově. K vidění bude i expozice od muzejníků z Rakouska,  která ukáže, jak se po roce 1945 žilo našim sousedům a jak oni vnímali situaci v Československu.

Program zpestří i několik vystoupení pelhřimovského divadelního souboru Rieger. Ochotníci k tématu nastudovali jeden z obrazů z dobové  hry Parta brusiče Karhana. „Diváci tak poznají, jak vypadal socialistický realismus na prknech divadel v padesátých letech," doplnil Anděl s tím, že pro oddech od „totality" zahraje folková kapela 4Zdi a Muzejní noc ve dvaadvacet hodin opět uzavře skupina Spiritus Dracus se svou ohňovou show.
Další muzea na Pelhřimovsku si Muzejní noc nechala až na příští týden. Výstavní sály Muzea Doktora Aleše Hrdličky v Humpolci na Horním i Dolním náměstí se v netradičním čase od šestnácti do dvaadvaceti hodin otevřou příští pátek.

Souboje i pohádka

Kromě prohlídek aktuálních výstav se návštěvníci mohou od šestnácti hodin v sále na Horním náměstí těšit na přednášku o minerálech v podání Martina Sýkory. „Ten kromě povídání o kamenech obstará i kulturní program. Má totiž hudební skupinu, která se humpoleckým posluchačům představí v osmnáct hodin ve výstavním sále na Dolním náměstí," přiblížila vedoucí humpoleckého muzea Dagmar Kluchová.

V pátek 24. května ožije Muzejní nocí i zámek v Kamenici nad Lipou, kde sídlí tamní městské muzeum. Už šestým rokem si lidé budou moci prohlédnout stálé i sezonní výstavy, vyplnit si zábavný kvíz s otázkami o muzejních sbírkách a užít si i doprovodný program. „Ten letos opět zajistí především kejklíř Vítek se svými pomocníky. Sehraje pohádku pro děti a obstará i ohňovou show," sdělil vedoucí kamenických kulturních zařízení Petr Pech s tím, že letošní Muzejní noc začíná v devatenáct hodin.

Trochu netradičně pojali Muzejní noc v Pacově. Tamní Muzeum Antonína Sovy  chystá program na odpoledne 25. května v zámeckém parku. Návštěvníci tam od třinácti do šestnácti hodin poznají dobu „krutého" středověku.

„Podobný program jsme ve spolupráci se skupinou historického šermu Jezerničtí páni uspořádali už vloni,a jelikož se nám osvědčil, rozhodli jsme se ho letos zopakovat," uvedl ředitel pacovského muzea Vlastimil Simota.

Příchozí zjistí, jak se žilo ve středověku, dozvědí se něco o zbraních, vychutnají si ukázky šermířských soubojů a nejen děti pobaví pohádka a různé hry a soutěže.