Koncem roku 2016 se ale ukázalo, že spolky nemají o budovu zájem. Přesto chce ale radnice objekt rekonstruovat. O bývalý DDM teď projevila zájem soukromá škola Meruzalka.

„Už dlouhou dobu intenzivně hledáme vhodný prostor, kam bychom se přestěhovali. Chceme se odstěhovat hlavně z finančních a prostorových důvodů," uvedla ředitelka Meruzalky Jana Procházková.

Tato soukromá škola s mateřinkou v současné době sídlí na Stříbrných terasách a své žáky vzdělává podle principů Montessori pedagogiky. O možnosti přestěhování do městského domu začala škola s radnicí jednat teprve nedávno.

„Zatím nevíme, zda bychom se přemístili úplně, nebo zda bychom přestěhovali jenom mateřskou, či základní školu. Zájem máme ale o celou budovu," dodala Procházková.

Budova bývalého DDM v Brněnské ulici ale není úplně prázdná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Celé jedno patro zde zabírají kostýmy z havířského průvodu, které se budou muset kvůli plánované rekonstrukci vystěhovat.

„Do konce dubna jsme poskytli část nebytových prostorů pionýrům," řekl náměstek primátora pro správu majetku města Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Pro spolkový dům se bude muset v Jihlavě najít jiná lokalita. Protože se ukázalo, že spolky potřebují bezbariérovost a zajištění parkování. To právě bývalému DDM chybí. Rekonstrukce domu se dostala i na program úterního zasedání zastupitelstva.

Vedení města se shodlo, že musí být upravena projektová dokumentace, která počítala se spolkovým domem. Pokud by se do budovy nastěhovala škola, tak se rekonstrukce musí přizpůsobí jejím požadavkům.

Za vznik spolkového domu bojuje především zastupitel Milan Kolář (Forum Jihlava). „V krajském městě máme 120 různých spolků. V nich pracují nejaktivnější Jihlavané a ti si zaslouží spolkový dům," řekl Kolář.

Pro spolkový dům už radnice hledá jinou lokalitu. „Měl být hoden krajského města a měl by být plně využíván, protože se nebude jednat o malou investici," uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Jana Mayerová (ANO).

V původní myšlence radnice stálo, že by spolkový dům měl nabízet například zkušebny pro divadelníky, tanečníky, hudebníky či prostory pro sportovce.

ZUZANA RODOVÁ