Právě v pátek se dvůr Pivovaru Jihlava promění v koncertní pódium, koná se tam tradiční Den Ježka. Jak už to tak bývá, venkovní vystoupení několika rockových kapel si vychutnají nejen jejich fanoušci, ale i lidé bydlící v okolí. Právě na ně pamatuje i městská vyhláška, která má zamezit rušení nočního klidu.

Pořadatelům stanovuje, že letní akce, které se konají v období od 1. června do 30. září a končí do 24. hodiny, musí nahlásit na radnici. A pokud akce trvá déle do nočních hodin, musí mít udělenou výjimku. Sankce za porušení této vyhlášky může dosáhnout až částky dvě stě tisíc korun.

Pořadatelé si toho jsou vědomi. „Program Dne Ježka je sestaven tak, aby poslední kapela produkci ukončila o půl dvanácté. Máme určitou rezervu, nikdy jsme to nepřetáhli. O výjimku jsme nežádali, nepotřebujeme ji. Ostatní akce, které v pivovaru přes léto pořádáme, končí už v deset hodin. Před třemi lety jsme stížnosti na hlučné koncerty v pivovaru zaznamenali, ale nyní je to bez problémů," řekla Eva Vařejčková z Pivovaru Jihlava, která má pořádání kulturních akcí na starost.

A doplnila, že obyvatele lokality u pivovaru dopředu o konání tradičních letních kulturních akcí informovali. „Před lety jsem pořádala kulturní akce v Polné. Byly tam i takové, které se protáhly do noci. Je jasné, že si lidé stěžovali, přestože jsme jim také dali vědět dopředu rovněž s omluvou," dodala Vařejčková.

Podle mluvčího jihlavského magistrátu Radka Tulise jsou v Jihlavě i díky vyhlášce zkušenosti s pořadateli dobré, drtivá většina respektuje daná pravidla. „Jsou si vědomi postihu a chovají se tak, aby vyhlášku neporušili. Oficiálních stížností na hlučné hudební produkce od obyvatel na radnici přijde opravdu jen několik za rok," dodal mluvčí s tím, že za průběh akce je vždy odpovědný pořadatel.

Také v Třešti si hlídají, aby venkovní kulturní a společenské akce končily včas. „Akce musí mít povolení městského úřadu. Snažíme se, aby nikdo z pořadatelů nepřetáhl půlnoc. Lidé, kterých se to bezprostředně dotýká, jsou předem informováni. V minulosti se stalo, že lidé byli naštvaní a zavolali policii," uvedla Michaela Marešová, vedoucí odboru kultury a propagace třešťského městského úřadu.

Zvláštní povolení na večerní akce během léta uděluje také městská rada v Telči. „Přímo na náměstí musí produkce končit o půlnoci, v areálu u rybníka Roštejna to může být i déle, ale je potřeba si nechat potvrdit výjimku. Na koncerty a festivaly stížnosti nebývají. Spíše se občas setkáme s tím, že lidem vadí hluční hosté na předzahrádkách restaurací v centru města," zmínila místostarostka Telče Hana Müllerová.

ZUZANA MUSILOVÁ