„Zájem je minimální, vydáme teď tak jednu, maximálně dvě značky na přání za měsíc. Celkem jich za ten rok vydali asi pět desítek," konstatoval vedoucí odboru dopravy žďárského městského úřadu Jaroslav Miklík.

Právě ve žďárském regionu se objevily například kombinace čísel a písmen, jako je VYS0CINA, 613TATRA, 007A6ENT nebo 0CTAVIA1. Nejdříve si pro značky na přání přicházeli soukromí majitelé aut, později projevily zájem společnosti, které si chtěly sjednotit označení firemních vozidel. „V létě se zvýšil zájem o značky na nosiče na kola," dodal Miklík. Značka na nosič vyjde na šest set korun.

Na speciální „espézetku" ale nelze dát vyrazit všechno. Zakázaná jsou hanlivá slova, anebo taková, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití snadno zaměnitelných písmen si podle Ministerstva dopravy vyžádala dopravní policie.

S velkým zájmem šoférů se loni nesetkali ani ve Velkém Meziříčí. „Hned ze začátku se o značky na přání zajímalo třeba i několik lidí naráz, ale pak to ustalo. Vydali jsme jich 21 párů, značek na nosiče kol 15 kusů," přiblížil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství meziříčského městského úřadu Jiří Pospíchal.

„Espézetka" na auto musí mít osm znaků. Na motocykl stačí šest znaků, na moped pět. Jednou vydanou značku už není možné vydat znovu, a to ani v případě její ztráty nebo odcizení.

Řada šoférů „espézetky" na přání vnímá jako vyhazování peněz. „Zbytečných deset tisíc bych rozhodně dovedl utratit jinak," poznamenal s úsměvem Miroslav Pařil ze Žďáru nad Sázavou.

Nevalný zájem řidičů zaznamenali i v dalších částech okresu. „Speciální značky na auta jsme vydali jen dvakrát," řekl vedoucí novoměstského odboru dopravy a vnitřních věcí Petr Pazour. „U nás jsme jich vydali pět," dodal vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství bystřické radnice Jiří Daniel.