Mluvčí všech tří tuzemských operátorů se přitom shodují, že tímto signálem pokrývají téměř sto procent populace.

Bez vysokorychlostního přenosu dat se leckdo obejde, internet si můžeme prohlédnout i doma na počítači, ale běžný 2G signál zajišťuje základní volání a zasílání SMS zpráv. Největší problémy s přijímáním signálu hlásí obce Čejov, Budíkov a Kejžlice.

„Se signálem u nás máme velké problémy. Podle mě to může dokonce ohrozit zdraví dětí. Kdyby šla třeba paní učitelka s dětmi na procházku, něco se stalo a potřebovala by přivolat pomoc – nevím, jak bychom to řešili, kdyby se to nepodařilo," řekl Jiří Hurda, ředitel Základní školy a Mateřské školy v Čejově.
V Kejžlici je situace podobná. Jediný operátor, jehož služby mohou obyvatelé obce takřka bez problému využívat, je T-Mobile.

„Například na úřadě je situace tragická. Když někam volám, musím stát na jednom místě a ani se nehnu, jinak by signál okamžitě vypadl. Jediné, co tu funguje, je T-Mobile. Obyvatelům nezbývá nic jiného, než přecházet k tomuto operátorovi. Já sám už jsem se také rozhodl, že k němu přestoupím," uvedl starosta obce Václav Zástěra.

V Kejžlici právě T-Mobile funguje proto, že na kopci u obce Budíkov je vysílač tohoto operátora. „U nás je signál také mizerný, ale díky vysílači funguje aspoň trochu. Se situací v Kejžlici nebo v Čejově se to nedá srovnat. Tam jsou na tom daleko hůř," popisuje starostka Budíkova Marie Žáčková.

Dříve se navíc používala takzvaná krizová čísla. „Ta využívali především starostové obcí, aby v krizových situacích jako jsou třeba požáry nebo povodně mohli rychle zkontaktovat záchranné sbory. Tato čísla ale fungovala pouze v síti O2, s kterou u nás je problém," řekla starostka Veselé Jana Mazancová.
Pokud je taková krizová linka dostupná jen v jedné síti, může se snadno stát, že dojde k jejímu přetížení. Navíc jde o operátora, s jehož signálem mají některé obce problém. V nouzi by se tak ani na speciálním čísle nemuseli dovolat nikam.

Převyšuje stromy

A jak je vůbec možné, že v jednadvacátém století ještě existují vesnice u poměrně velkých měst, do nichž signál nedosáhne? Část viny nesou terénní nerovnosti a vzdálenost uživatele od vysílače.

Vliv na kvalitu signálu má i počasí, především silné bouřky a husté deště. Takový vysílač nebo minimálně zesilovač signálu se ale dá postavit takřka kdekoli. Možné to je i na pomezí Čejova a Kejžlic. Instalace vysílače se ale nezdá humpoleckému odboru životního prostředí. „Pětačtyřicetimetrový vysílač by o šestnáct metrů převyšoval současný lesní porost. Jedná se o zásah do krajinného rázu. Už ale došlo k debatám, kde jsme s obcemi jednali o jiném zbarvení. Místo pruhovaného bude vysílač bílý. A hlavně hledáme jiné místo. Pokud ale jiné nenajdeme, vysílač bude muset být postaven v lese," připustil vedoucí odboru František Kocman.

Obyvatelům dotčených obcí se ale požadavky odboru životního prostředí zdají přehnané. „Nemám u sebe přesné plány, ale mělo by jít o jediný sloup. V krajině je dnes tolik věcí. Pochybuji, že jeden nový sloup to zhorší," reagoval starosta Zástěra.

„U nás máme zesilovač pro síť Vodafone. Je to taková železná konstrukce a les samozřejmě trochu převyšuje, ale nemyslím si, že by nějak zásadně hyzdil krajinu. Zvlášť ne v dnešní době, kdy je všude tolik stožárů s dráty," komentovala Mazancová. „Já jsem dokonce slyšel, že už existují vysílače, které vypadají jako stromy," spekuloval ředitel Hurda.

A nebyl daleko od pravdy. Třeba v obcích Zavidov a Malé Kyšice ve Středočeském kraji je možné najít umělé borovice. Pod tímto důmyslným maskováním se ale skrývají vysílače sítě T-Mobile.

Karolína Hovorková