Zlepšení a intenzivnější výměna informací mezi státní správou a dotčenými obcemi o problematice hlubinného úložiště. To je cíl návrhu vzniku lokálních pracovních skupin. „Vzniknout by měla v každé ze čtyř zbývajících lokalit. Chceme nadále podrobně informovat o krocích v procesu hledání finální lokality a diskutovat konkrétní aspekty jednotlivých zvažovaných míst,“ sdělil ředitel Správy úložišť Jan Prachař.

Do lokálních pracovních skupin se neplánují zapojit ani obce ze zvažovaných lokalit na Vysočině, Horky a Hrádku. „Hromadně jsme odpovídali dopisem ve stejném znění s ostatními dotčenými obcemi z Hrádku. Odmítáme vstup do skupin, protože si takto nepředstavujeme slibované rovné postavení obcí a státu při hledání vhodné lokality,“ vysvětlil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák.

Památná lípa v Praskolesích.
Roste přes osm století. Lípu v Praskolesích prý chrání tajemné síly

Právě nerovné postavení je hlavním problémem celého návrhu. „Na první pohled vstřícná nabídka spolupráce v diktovaných nedobrovolných mezích a se zadáváním úkolů nemůže být brána vůbec vážně. Do nastolení rovnoprávnosti stran a opravdu kvalitního zákona o zapojení obcí bude diskuze opět ztrátou času, jako v minulosti. O objektu, který by měl zůstat pod našima nohama i po uzavření v budoucnu technologicky jednou překonaných jaderných elektráren, nemůže ministerstvo průmyslu takto jednat,“ mínil Antonín Seknička, místostarosta obce Cejle z lokality Hrádek.

Proti jsou i zástupci třebíčské Horky. „Drtivá většina obcí z lokality Horka se na svém jednání shodla, že nebudou vysílat své zástupce do Správou úložišť navrhované lokální pracovní skupiny. Byly by v ní pouze v roli přísedících bez možností spolurozhodovat. Navíc mají zkušenosti z fungování dřívější „Pracovní skupiny pro dialog“, která reálně nic neřešila,“ komentoval starosta Budišova Petr Piňos.

Zámek Žďár nad Sázavou.
Covidu navzdory: památky, Vodní ráj i ZOO lákaly loni tisíce lidí

Podle Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje některé obce ze zvažovaných lokalit je návrh na vytvoření lokálních pracovních skupin jen dalším pokusem Správy úložišť o hru na debatu s obcemi. „Vše kolem skupiny bude pevně řízeno Správou, bez jejíhož zástupce nemůže skupina jednat, ten odebírá slovo a pokud usoudí, že se diskuse odchýlí od programu, může skupinu i ukončit. Jednání se nesmí nahrávat a i zápis má být pouze informativní. Pokud by chtěli zástupci obcí přizvat svého odborníka k jednání, musí ho schválit ředitel Súraa. Správa úložišť si ale k jednání může přizvat neomezený počet svých zaměstnanců a spolupracujících osob,“ vyjmenoval mluvčí platformy Petr Klásek.

O téma hlubinného úložiště se letos začal zajímat i Kraj Vysočina. „Náměstkyně Hana Hajnová začala být v této problematice aktivní. Na příští týden máme domluvenou osobní schůzku na kraji. Viděli jsme se online na konferenčních hovorech, kde jsme si vyjasňovali další priority a postup. Ze strany kraje jsme byli ujištěni, že stojí i za svými občany, co se týká hájení práv na spolurozhodování obcí,“ dodal Zdeněk Dvořák.

Místa, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště radioaktivního odpadu

- Hrádek – Jihlavsko

- Horka – Třebíčsko

- Janoch – Temelín

- Březový potok – Pošumaví