Současné vedení radnice i to minulé, za jehož působení k údajné škodě došlo, se shodují, že za nezískanou dotaci může třebíčská firma Letida. Ta měla před čtyřmi lety vypracovat projektovou dokumentaci a další materiály. Všechny měly být součástí žádosti o dotaci ze Státního fondu životního prostředí na zateplení obecního úřadu v Přibyslavicích.

Jednatelka Letidy Lenka Doudová u soudu několikrát naznačila, že za chybou nestojí firma, nýbrž bývalý starosta Roman Vrbka. „Nevíte, co všechno tam prováděl," poznamenala Lenka Doudová. „Dokonce nám napsal e-mail, ve kterém tvrdí, že my za to, že obec nezískala dotaci, nemůžeme," tvrdila a korespondenci předložila.

Soudce Jan Hurdík proto bývalého starostu přizval jako svědka. Roman Vrbka při posledním líčení na půdě Okresního soudu v Třebíči potvrdil, že firmě chybu za zhacenou dotaci zprvu nevyčítal. Vycházel však z jednostranného tvrzení, které se výmluvou ukázalo být až později. „Bylo mi řečeno, že žádost o dotaci nemohli do Jihlavy doručit, protože tam byla fronta. Nedalo mi to a později jsem na fond telefonoval a tam mi řekli, že nebyl problém žádost v poslední den převzít. Žádná fronta tam nebyla," řekl bývalý přibyslavický starosta.

Expresní poštou

Potvrzení o tom, že obec na dotaci nedosáhla, se vedení radnice dozvědělo až z oficiálního sdělení fondu. Podle Romana Vrbky ho však Lenka Doudová i nadále ujišťovala, že žádost akceptována bude, protože dokumenty odešly expresivní službou České pošty několik hodin před vypršením termínu. „Ptal jsem se osobně na poště a tam mi řekli, že to v žádném případě nešlo doručit včas," poznamenal bývalý starosta. „Letida mě ujišťovala, že to není jejich chyba. Kdyby se nevymlouvali a řekli, že to tam neměli čím dovézt, tak bych vzal svoje auto a jel," popsal.

Jednatelka Letidy naopak tvrdí, že vše dělali tak, jak bylo se starostou dohodnuto. U soudu také upozornila, že Přibyslavice nakonec dotaci na zateplení obecní budovy získaly. Bylo to v roce 2014 a radnice je nyní zateplená. I když dokumenty pro podání druhé a úspěšné žádosti vypracovávala jiná firma, Lenka Doudová tvrdí, že vycházela z dřívějších podkladů od Letidy. Současná starostka Přibyslavic Ivana Uhrová to ale důrazně odmítla.

Soudce Jan Hurdík přesto požádá Státní fond životního prostředí, aby obě žádosti o dotaci, první neúspěšnou od Letidy a druhou od jiné firmy a úspěšnou, porovnal a sdělil, v jaké míře se shodují.