Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnovili oltář i křížovou cestu

Křemešník – Dvěma obnovenými unikáty se bude moci od neděle pyšnit poutní kostel na Křemešníku.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Do poutního kostela na Křemešníku se v neděli po letech slavnostně vrátí restaurovaná kopie slavné Svatováclavské koruny. „Je unikátní i tím, že jsou v ní ostatky svatého Václava,“ řekl restaurátor Jaroslav Benda.Foto: Deník/Libor Plíhal

Pelhřimovský vikář Jaromír Stehlík tam v 10.45 hodin přede mší svatou znovu posvětí oltář českých patronů a křížovou cestu, která vede odspodu od studánky.

Oltář má zajímavou a dosud ne zcela objasněnou historii. „Je novorenesanční z 19. století a na Křemešník byl asi odněkud přivezen. Na oltářním obraze přitom byli domalováni další čeští světci, sv. Ludmila, sv. Cyril a Metoděj a sv. Jan Nepomucký a také český lev. Oltář je cenný tím, že v ozdobné skříňce je kromě ostatků tří světců včetně svatého Václava i kopie Svatováclavské koruny. To je málokde v republice," vysvětluje restaurátor Jaroslav Benda, který už na Křemešníku renovoval hlavní oltář a teď se jako místní patriot ujal i tohoto oltáře.

Musel ho truhlářsky a řezbářsky doplnit, dále bylo třeba vyretušovat obraz a obnovit zlacení koruny. S drahými kameny a kovy Bendovi pomohl specialista na šperky Milan Zdeněk z Turnova.

Autor koruny je zatím neznámý a podle Bendy lze soudit, že instalaci oltáře i výrobu koruny mohl iniciovat pel-hřimovský děkan František Bernard Vaněk, za války zavřený za vlastenecké postoje.

„Na desce u oltáře byl také přidán vlastenecký nápis v češtině. Možná kdyby to tehdy Němci objevili, měli by iniciátoři problémy," dodal Benda. Podle vikariátního technika Oldřicha Měřičky tak šlo nejen o věc náboženskou, ale i o povzbuzení národního sebevědomí v době okupace.

„Zatím se jen nepodařilo vše dostudovat časově. Schránka na korunu je vyfocena v dokumentu z roku 1941, ale zároveň koruna nese pečeť arcibiskupa Josefa Berana, který do úřadu nastoupil až v roce 1946," sděluje Vladimír Staněk, který má na městském úřadě na starost památkovou péči. Podle Jaroslava Bendy schránka s korunou zřejmě byly vyrobeny v letech 1939-40 a ostatky byly pak z oltáře přesazeny do koruny.

To by podle Měřičky naznačovaly i diplomy, nalepené na vnitřku dveří schránky, na nichž jsou podpisy členů Matice křemešnické včetně děkana Vaňka, s datací 1938 a 1940. „Existuje i ústní podání, že korunu Křemešníku daroval prezident Beneš, ale to není potvrzené," dodal Benda.

Koruna byla před několika lety z oltáře vyjmuta a uskladněna na faře. Teď v neděli ji budou moci zájemci vidět v celé její kráse, i s nainstalovaným elektrickým osvětlením, než bude opět uzamčena do oltáře. Samotná renovace koruny a schránky vyšla na 46 tisíc korun.

Dojde i na Boží hrob

Restaurováním prošla i křížová cesta, která patří městu. „Bylo třeba vyrobit nové kovové schránky z nerezu, nové zasklení, zednicky opravit kamenná zastavení a vyčistit je od mechů a lišejníků," vysvětlil Vladimír Staněk.

Obrazy restauroval už zmíněný Benda. „Byla to ale špatně zvolená technika, obrazy byly rezaté a poškozené," řekl restaurátor.
Podle Staňka vyšla oprava křížové cesty na 250 tisíc, 100 tisíci přispěl kraj. Jak památkář dodává, město chce v budoucnu opravit i Boží hrob od sochaře Antonína Bílka na konci cesty – konkrétně by šlo o restaurátorskou opravu jeskyně, ošetření mříže a sochy porostlé mechem. Vše ale ještě záleží na získání dotací.

Autor: Jan Mazanec

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení