Obrněná vozidla a transportéry, několik stíhacích letounů a vrtulníků na letištní dráze a po poledni také nad ní v akci. To vše mohli během soboty návštěvníci obdivovat. Z Rokytnice nad Rokytnou dorazil Rostislav Musil. „Já jsem sloužil u protivzdušné obrany státu, takže jsem se k nějakým strojům na vojně ani nedostal. Ty dnešní se s těmi z minulosti nedají vůbec srovnávat," poznamenal.

Podobně hodnotil současnou techniku také Lubomír Brym z Velké Bíteše. „Na vojně jsem byl u tankistů, teď je už všechno o hodně modernější," řekl.

Na své si přišly i děti, které měly možnost se do některých armádních vozidel i vrtulníků posadit. Využil toho i David Němec, který dorazil s maminkou od Znojma. „Kromě toho všeho, co tady stojí, se mi líbí ty létající stíhačky. Ti piloti provádějí neskutečné věci," obdivoval.

Přímo akrobatické výkony mohli lidé vidět i díky počasí, které se po většinu letištního dne otevřených dveří obešlo bez deště. „Z programu jsme tak nemuseli rušit nic, všechny stroje byly na místě, takže návštěvníci o nic nepřišli. Jen jednu ukázku s přistáváním Airbusu doprovázeného Gripeny jsme museli drobně upravit," podotkla Jana Skřivánková.

Cesta přes objížďky

Ještě před příjezdem do areálu vojenské základny mezi Sedlecem a Vícenicemi musela řada řidičů absolvovat několik objízdných tras. Asi největší dopravní komplikace čekali na návštěvníky jedoucí od Brna v podobě uzavřených průtahů Kralic a Náměště. S omezením ale museli počítat i řidiči jedoucí od Jihlavska.

„Nejprve jsme objížděli Červenou Hospodu a potom i Vladislav," líčila Petra Dvořáčková z Jihlavy. „Dorazili jsme sice trošku později, než jsme plánovali, ale o nic zásadního jsme nepřišli," dodala.

Ráno bylo z pohledu dopravních komplikací horší než odpoledne, kdy se lidé vydávali zpět do svých domovů postupně. „Auto za autem tudy teď jezdí normálně, dnes to ale bylo ještě horší," řekl Antonín Bula z Náměště nad Oslavou.