„Jejich cílem je vyhledat učitele školy, kterým se chtějí pomstít za křivdy způsobené během studia. Střelba je však přesto směřována téměř na každou osobu, kterou střelec spatří,“ doplnila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Následně ke škole doráží první policisté. Prvního z útočníků, který se jim vrhne do cesty, zneškodní již u vstupu a vnikají dovnitř. „Pomozte mi!“ křičí jeden ze zraněných studentů. O zraněné se v té chvíli policisté však postarat nemohou. Jejich prvotním úkolem je, zjistit kolik dalších útočníků v budově je a zneškodnit je.

Druhý střelec se zabarikádoval v patře budovy a drží tam studenty jako rukojmí. Vrtulník mezitím přepravil na střechu budovy zásahový tým s vyjednavačem. „Je tam někdo zraněný?“ ptá se vyjednavač. „Zatím ne a záleží na vás, jestli to tak zůstane,“ odpovídá útočník. Následuje zásah a osvobození rukojmí.

Mezitím o patro níže již probíhá sběr raněných a jejich transport ke třídícímu centru za areálem školy. Cvičení totiž nebylo zaměřené pouze na policisty. „Hlavním cílem bylo ověřit si naše postupy při vzniku mimořádných událostí tohoto typu a současně ověřit součinnost s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. V rámci služební přípravy našich policistů je pro instruktory velmi důležité mít zpětnou vazbu z podobných cvičení, a to zejména abychom si prověřili rychlost a včasnost zásahu, a v neposlední řadě i taktiku celého zásahu,“ řekl ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Radek Malíř.

Přečtěte si také: Policie šetří výbuch v čekárně u autobusové zastávky

Ideálním místem pro nácvik se stala Střední průmyslová škola v Třebíči. Takzvaný aktivní střelec, jak takového útočníka označují policisté, si totiž vybírá místa, kde se nachází co nejvíce lidí na malém prostoru. „Situace sama o sobě trvá v řádu minut, většinou mezi 5 a 20. Většinou do té doby vystřílí náboje nebo pozabíjí všechny, které chtěl zabít,“ sdělil psycholog Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočina Jan Pokorný.

Poté většina útočníků spáchá sebevraždu nebo se nechá zastřelit při střetu s policisty.

Cvičení zásahu je podle policistů důležité i proto, že takovým útokům nelze předcházet. „Devadesát procent těchto střelců nejsou šílenci. Většinou jde o normální lidi, kteří v běžném životě fungují. Jednoho dne však jim lidově rupne v bedně, vezmou zbraň a jdou si vyřídit svoje účty,“ popsal policejní psycholog.

Čtěte také: Kufr zamčený u zábradlí vyvolal policejní manévry