„Po úspěšném zkušebním provozu ve Zborné, Pávově a sídlišti Na Slunci bude mít každý Jihlavan možnost vlastním dílem přispět ke snížení množství odpadů, které nyní končí bez užitku na skládce. V současnosti je ve směsném odpadu 30 až 40 procent obsahu, který by mohl být kompostován a dál využit," říká primátor města Jihlavy Rudolf Chloupek.

Do všech 260 současných stanovišť s kontejnery na tříděný odpad budou umístěny nové hnědé nádoby, které se budou vyvážet každý týden. Od začátku března tak Jihlavané mohou začít třídit a vynášet bioodpad na místa, kam běžně nosí i jiný tříděný odpad.

„Bioodpad se zpracovává na kompost, proto se nevyhazuje v igelitových pytlích a sáčcích, snižovalo by to kvalitu a hodnotu kompostu," upozorňuje vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Od zavedení svozu bioodpadu a úpravy frekvence svozu směsného odpadu radnice očekává zásadní zvýšení procenta třídění, snížení nákladů, efektivnější využití kompostárny a zlepšení životního prostředí. „Očekáváme, že se v Jihlavě dostaneme mnohem blíže k padesátiprocentní míře třídění, kterou jsme si dali jako metu. Nyní v Jihlavě vytřídíme asi 36 procent odpadu," věří Chloupek.

Svoz bioodpadu ve dvoutýdenním intervalu vývozu nádob od rodinných domů není místní specialita, stejné schéma používají i jiná města a obce, jako například Olomouc, Přerov, Moravská Třebová nebo Mikulov.

Od 1. března se budou v Jihlavě nádoby na směsný komunální odpad od rodinných domů pravidelně vyvážet jednou za čtrnáct dní, a to v sudé týdny. Všechny domácnosti s takto upravenou frekvencí svozu odpadu budou automaticky zahrnuty do Programu zodpovědného nakládání s odpady. To znamená, že členům domácnosti při splnění podmínek programu bude snížen poplatek za svoz odpadu. Snížení poplatku se projeví v následujícím roce, tedy poprvé v roce 2017.

Aktuálně je sleva na poplatku sedmdesát korun na osobu.