Minulý týden se vládní koalice shodla na tom, že senátní návrh novely o omezení pracovní doby v obchodech během vybraných svátků podpoří.

Zavřeno by mělo být prvního ledna, na Velikonoční pondělí, osmého května a dále osmadvacátého září i října a na první a druhý svátek vánoční. Kromě toho by měl být prodej omezen do dvanácti hodin o Štědrém dni.

Že by zákonem omezená otevírací doba byla přínosná, si myslí například Tereza Hořejšová z Humpolce, i když sama přiznává, že na Vánoce nechává nákup dárků na poslední chvíli. „V posledních letech se mi stává, že nestihnu nakoupit vánoční dárky včas, takže pro mě byly obchody otevřené i na Štědrý den záchrana. Je mi ale líto prodavačů, asistentů a všech zaměstnaných, kteří díky naší lenosti nemají možnost strávit celé svátky s rodinou. Proto jsem pro, aby se obchody na svátky a Štědrý den vůbec neotevřely. Mě to donutí myslet na nákupy v předstihu, nebudu se stresovat a všichni si volno v klidu užijeme," vyjádřila se Hořejšová.

Návrh vítá i firma Lidl, jejíž prodejny se nacházejí třeba v Humpolci nebo v Pelhřimově. Prodejny Lidl jsou v některé svátky zavřené i nyní. „Obvykle míváme zavřeno na první svátek vánoční, na Nový rok a na Velikonoční pondělí " potvrdila mluvčí společnosti Jitka Vrbová.
Co se týče zisků z prodeje, omezení otevírací doby by na společnost negativní vliv mít nemělo. „Jsme přesvědčení, že ušlé obraty ze svátků se rozdělí do ostatních dnů, a na naši společnost tento zákon nebude mít zásadní vliv," uvedla Vrbová.

I prodejny Billa zůstávají ve vybraných státních svátcích uzavřené. Ve svátky, kdy je otevřeno, si ale obchody nemohou na nedostatek zákazníků stěžovat. Někteří lidé využívají čas, kdy nemusejí do práce, právě k nakupování.

„Naši zákazníci jsou zvyklí na možnost nákupu i ve dnech státních svátků. Využívají tyto dny k poklidným nákupům a času strávenému s rodinou," uvedla za společnost Billa Lucie Borovičková s tím, že společnost se v každém případě bude řídit platnou legislativou. Za opakované porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta až pět milionů korun.

Podle příznivců novely zákona by bylo pozitivním přínosem klidnější prožití svátků, a to hlavně těch vánočních.

Mohou si přivydělat

Někteří ale s novelou zákona nesouhlasí. Jedná se například o prodavače, kteří si o státních svátcích chtějí přivydělat. „Bydlím sama a třeba o Vánocích mám spoustu času, který ráda strávím v práci. Známé a příbuzné stihnu navštívit, když mám volno, ale takhle bych se asi moc nudila. A navíc si vydělám," zmínila zaměstnankyně jednoho z pelhřimovských supermarketů, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Omezení otevírací doby by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Zuzana Rodová