„V současné době Nemocnice Jihlava laboratorně zpracovává zhruba 100 vzorků denně, další materiál se odváží do smluvních laboratoří. Během pondělí by ale měla být dokončená instalace kapacitního pipetovacího stroje, který zvýší počet zpracovaných vzorků. Předpoklad je testování 300 až 400 vzorků denně.“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

V Nemocnici Jihlava přibývá za poslední tři týdny pacientů o nemocněním COVID-19 a také s jejím těžkým průběhem. Před týdnem proto zařízení omezilo plánovanou péči. "Situace se nezlepšila, proto od tohoto týdne omezujeme také ambulantní péči. Aktuálně personál z oddělení, kde je omezená péče, vypomáhá tam, kde je to potřeba. V jihlavské nemocnici je právě hospitalizováno dvaaosmdesát pacientů s onemocněním COVID-19. Z nich dvacet je bezpříznakových, třiadvacet v lehkém stavu, devětadvacet ve středně těžkém stavu a deset lidí je ve stavu kritickém," informovala mluvčí nemocnice v Jihlavě Monika Zachrlová.

Projekt je příspěvkem školy k možnosti volby žáků, kteří ve svém dopravním chování chtějí realizovat změnu a přispět tak svým dílem k udržitelnému rozvoji města.
FOTO: Nové cykloboxy a elektrokola pořídila Střední průmyslová škola v Třebíči

Nemocnice rozšiřují lůžkové kapacity pro nemocné uzavíráním některých oddělení. „Aktuálně máme hospitalizováno devětačtyřicet pacientů. Leží na infekčním a plicním oddělení. Dále máme vyčleněnou stanici na chirurgii a jednoho pacienta máme na oddělení Aro a je připojen na plicní ventilaci. Situace se rychle mění a proto máme krizový scénář, podle kterého přidáváme stanice, které se starají o Covid- 19 pozitivní pacienty. Počty lůžek upravujeme podle aktuálních potřeb,“ vysvětlila mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.

Provoz upravila také nemocnice v Třebíči. „Uzavřeli jsme odborné ambulance s tím, že personál z těchto ambulancí odešel pracovat k covidovým pacientům. Aktuálně máme celkem pět jednotek. Původně bylo covidové pouze infekční oddělení, nyní máme už i kožní a plicní. Dále máme společný lůžkový fond a jedno oddělení na LDN v nemocnici. Kapacity jsme hodně rozšířili, proto zatím lůžka máme,“ popsala mluvčí nemocnice v Třebíči Jitka Mácová.

Další jednotku, kde se postarají o covidové pacienty, otevřou také v nemocnici v Pelhřimově. „Stanici otevřeme maximálně do dvou dnů, tím pádem rozšíříme kapacity,“ potvrdil ředitel nemocnice v Pelhřimově Michal Kozár.

Mateřská škola. Ilustrační foto
O děti zdravotníků a hasičů se na Vysočině postará 15 škol. Víme, které to jsou

V omezeném provozu pracují také v nemocnici v Novém Městě na Moravě. „Provoz jsme omezili částečně, další úpravy budou podle aktuální epidemiologické situace. Akutní a neodkladnou péči poskytujeme bez omezení,“ ubezpečila asistentka ředitelky nemocnice v Novém Městě na Moravě Eva Koudelková.

V pátek vyhlásila nemocnice v Třebíči, že hledá dobrovolníky ze zdravotnických profesí. „Kolik přesně bychom jich potřebovali je těžké odhadnout, záleží, kolik bude nemocných lidí a kolik onemocní zdravotníků. Dobrovolnických sester se nám zatím moc neozvalo, zato se nám hlásí mnoho lidí, kteří bohužel nemají zdravotnické vzdělání, což je u nás bohužel podmínka, aby mohli jít pracovat k pacientům. Potřebujeme obecné a praktické sestry,“ uvedla Mácová.

Pomoc dobrovolníků už využívají v Havlíčkově Brodě. „Dobrovolníků máme dostatek. Hlásí se nám jak medici, tak studenti zdravotnických oborů vysokých škol. Aktuálně máme v databázi patnáct mediků a třicet ostatních dobrovolníků studujících zdravotnické obory. Oslovujeme je dle naší potřeby,“ řekla Petra Černo. Studenti zdravotnických oborů pracují také v nemocnici v Novém městě na Moravě. „Máme dva mediky a třicet studentů ze zdravotnických oborů,“ doplnila Koudelková.

Nožík s dřevěnou rukojetí, 14.století
Prsten, nůž či vodovodní potrubí. Archeologický výzkum v Třebíči pokračuje

Roste také počet nemocných zdravotníků. „I my máme nárůst, momentálně je třiadvacet zaměstnanců v izolaci a třináct v karanténě. Zatím ale máme personálu dostatek,“ uvedla Černo. Přes třicet nemocných zdravotníků hlásí také v Novém městě na Moravě. „K pondělku máme pětatřicet covid pozitivních zaměstnanců,“ potvrdila Koudelková. V Pelhřimově je v izolaci čtyřicet zaměstnanců a v třebíčské nemocnici je nakažených padesát zdravotníků a osmnáct lidí je v karanténě. Jihlavská nemocnice má 138 pozitivních zaměstnanců.

Nejvíce náročná je péče o pacienty, kteří jsou napojení na umělé plicní ventilaci. „ Na jednoho pacienta musíme počítat tři zdravotníky. Ti navíc musí být v ochranných oblecích, kdy si nemůžete dojít na toaletu, najíst se, napít. Pokud něco z toho chcete udělat, musíte si vše svléct. Pobyt v oblecích je nekomfortní, člověk se potí, nedá se dobře dýchat, málo slyšíte. Personál se tak musí často točit, aby to zdravotníci zvládli,“ popsal ředitel nemocnice v Jihlavě Lukáš Velev.