Úplná uzavírka potrvá zhruba čtyři a půl měsíce, začne v pondělí 3. dubna a potrvá až do 13. srpna. Most přes řeku u Březinova mlýna na silnici první třídy číslo 19 v Hamrech je ve velmi špatném stavu, a proto Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo o jeho generální opravě. „Bude vyměněna nosná konstrukce mostu a osazen kompletní mostní svršek izolace, římsy, vozovka i zábradlí. Na spodní stavbě mostu bude provedena sanace," přiblížila plánované činnosti na mostě Marie Tesařová, ředitelka Správy Jihlava Ředitelství silnic a dálnic. Smluvní částka za práce přesáhla šest milionů korun.

Čtěte také: Města na koupaliště doplácejí

Most nelze opravovat po jednotlivých jízdních pruzích a okolí je tak stísněno, že nelze využít provizorního přemostění v jiném místě. Pro nákladní i veřejnou dopravu a ostatní automobily bude státní silnice zcela uzavřena. Objízdná trasa pro automobily do tří a půl tuny povede obousměrně od zavřeného úseku v Hamrech přes Sázavu, Nové Dvory do Přibyslavi, a dále přes Malou Losenici, Vepřovou, Račín, Polničku až do Žďáru nad Sázavou a odtud do Hamrů. Pro těžší vozidla je připravena objížďka přes Sázavu do Přibyslavi, dále přes Stříbrné Hory, Pohled, Krátkou Ves, Ždírec nad Doubravou, Krucemburk, Vojnův Městec a odtud do Žďáru až k uzavřenému úseku v Hamrech.

Výjimka se vztahuje na obyvatele Hamrů. „Každý, kdo má trvalý pobyt v Hamrech nad Sázavou, může využít trasu přes kamenný most po místní komunikaci od státní silnice z Leskovic k silnici u místní hasičské zbrojnice. Při policejní kontrole, které budou velmi časté, se prokáží občanským, nebo jiným průkazem, kde je uvedena adresa," uvedl starosta Hubert Křesťan. Lidem, již v Hamrech pracují, a nemají tam trvalé bydliště, nebo mají nemovitost v zahrádkářské kolonii „Pod Křivákem" a potřebují tuto trasu využít, bude obecní úřad vydávat povolenky. Vždy ve středu od patnácti do sedmnácti hodin.

Změn dozná i autobusová doprava, v rámci uzavírky budou přemístěny některé zastávky. Objížďka pro autobusy povede ze Žďáru nad Sázavou přes Budeč, Nové Veselí, Matějov, Sázavu až na státní silnici číslo 19.

Čtěte také: Výstava nazvaná Václav Havel Politika a svědomí je k vidění v prostorách Muzea nové generace, které sídlí v areálu žďárského zámku