Podle jihlavského sociologa Daniela Hanzla je jisté, že levice na Vysočině posílila. Nové rozložení politických sil ale umožňuje i další povolební uspořádání krajského zastupitelstva. Bude tedy v první řadě na vítězné ČSSD, zda získá větší moc v nové krajské vládě KSČM, která doposud měla za toleranci (či tichou podporu) jednobarevné oranžové rady místa ve výborech, nebo dojde k posunu do středu. To v případě, že se ČSSD domluví na koalici s KDU-ČSL, popřípadě ještě na trojkoalici se sdružením nezávislých kandidátů Pro Vysočinu.

Hanzl připouští obě varianty. „V první řadě bude záležet na ČSSD. Pokud budou chtít kritizovanou spolupráci s komunisty ukončit, mají možnost dojednat spolupráci s jinými partnery," připomenul Hanzl. Podle něho je totiž zřejmé, že by se pro další období komunisté s dosavadní formou spolupráce podpory nespokojili. „Určitě by požadovali otevřenou koalici a křesla v radě," poukázal Hanzl na pravděpodobný posun ve spolupráci obou levicových stran. Pak by rudo-oranžová koalice měla 28 křesel z pětačtyřiceti.

Klíčové tedy bude, jak sociální demokraté dosavadní spolupráci s komunisty vyhodnotí. „Pokud dají najevo, že jim tato dosavadní spolupráce, k níž byli před čtyřmi lety s ohledem na tehdejší volební výsledky vlastně donuceni, vyhovuje, podíl na moci komunistům přenechají," přiblížil jednu možnou variantu Hanzl.

Reálné je ale i budoucí středové uspořádání vysočinské krajské vlády. Buď vznik čistě „ortopedické" koalice, neboť stejně jako lídr ČSSD Jiří Běhounek, tak i lídr KDU-ČSL jsou ortopedi, nebo trojkoalice ještě s nezávislými, která by díky 27 hlasům mohla být i stabilnější. „Pro sociální demokraty by varianta koalice s lidovci a případně nezávislými, tedy bez komunistů, mohla být přijatelnější," dodal Hanzl.