Při cestě k němu se ale řidiči musí vyhnout výmolům a poté ještě překonat rozblácenou plochu.

Zástupci města v minulosti hovořili o tom, že by se v místě mohlo vybudovat takzvané P+R parkoviště. To je zkratka dvou anglických slov, a to park and ride, což v překladu znamená zaparkuj a jeď. Řidiči dojíždějící do města za prací by zde mohli zanechávat svá vozidla a na pracoviště se odtud dopravit městskou dopravou.

Do hry se ale potom dostal i městský okruh. „Do budoucna se zde počítá s vybudováním části městského okruhu. Vyloučeno ale není ani parkoviště. V tuto chvíli je předčasné hovořit o konkrétních termínech a nákladech těchto staveb," uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Prodejna a benzina instalovaly cedule

Protože stále není zcela zřejmé, co s místem vlastně bude, vysypal před dušičkovým víkendem provizorní parkoviště magistrát štěrkem. „Snažili jsme se vytvořit zpevněnou plochu, aby zde lidé nemuseli chodit v blátě a měli kde zaparkovat. Stále je tam ale vstup na vlastní nebezpečí. To znamená, že pokud si tam řidič propíchne pneumatiku, nemáme s tím nic do činění," řekl tenkrát vedoucí odboru dopravy v Jihlavě Ján Tinka.

Havaj nyní využívají k parkování návštěvníci hřbitova, pracovníci okolních firem, ale i pacienti místních doktorů. A to od té doby, co jihlavská nemocnice zpoplatnila své parkoviště kolem areálu.

S řidiči jedoucími do jihlavské nemocnice měla v minulosti problém i vedlejší prodejna Coop, která na své parkoviště musela umístit ceduli, že stání na parkovišti je povoleno jen pro zákazníky prodejny, a to pouze po dobu jedné hodiny. Aby totiž řidiči nemuseli za stání platit, nechávali auta u nedaleké prodejny.

„Když se tenkrát parkoviště nemocnice zpoplatnilo, tak jsme tu měli pořád plno. Bylo to pravděpodobně i proto, že starší lidé si nevěděli rady s novým systémem u nemocnice. Naši zákazníci ale potom neměli kam dát auto. Takhle je to parkoviště malé… Bohužel už ho ale nemáme kam rozšiřovat," řekl zástupce vedoucího prodejny Coop, který si nepřál býti jmenován. Ten také poznamenal, že s parkováním je v místě celkově problém, protože některým provozovnám chybí parkoviště pro auta jejich zaměstnanců. Řidiči proto parkují v okolních ulicích, což se zase nelíbí majitelům okolních domů.

Své parkoviště si začala hlídat i čerpací stanice ONO naproti Havaji. I tam řidič narazí na ceduli varující před odtahem vozidla, bude-li na místě stát déle než dvacet minut.

Potom, co prodejna i benzina zakázaly na svém parkovišti stání těm, kteří nejdou nakupovat, se auta přesunula právě na Havaj, a to bez ohledu na to, v jakém stavu provizorní parkoviště je.

IVANA HOLZBAUEROVÁ