Ta se nachází v ulici U Vinopalny a ku příležitosti tohoto slavnostního aktu tu v deset hodin dopoledne začne bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude i koncert židovských písní.

„Pro naši Církev československou husitskou znamená znovuotevření humpolecké synagogy návrat z náhradních prostor, ve kterých se během rekonstrukce konaly bohoslužby," zmínil František Tichý, farář Církve československé husitské, která v roce 1952 zakoupila budovu synagogy od židovské náboženské obce.

Tichý dodal, že opravy zahrnovaly rekonstrukci střechy, fasády či odvlhčení budovy. „Byly tu provedeny i rozsáhlé restaurátorské práce, během nichž byly na zdech synagogy objeveny zhruba sto let staré malby," doplnil zajímavost farář Tichý.

Program sobotního slavnostního otevření synagogy, na nějž je zvána široká veřejnost, nabídne bohoslužbu s účastí biskupa a patriarchy, historický výklad, hudbu, prohlídku budovy, menší výstavu fotografií a malé pohoštění.

Židovské písně

Zmíněný koncert židovských písní, který začne tři hodiny po poledni, organizuje Občanské sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny. „Koncert bude v podání sopranistky Marie Hřebíčkové za doprovodu klávesistky a houslistky Silvie Vajnerové. Úvodního slova o historii této zajímavé budovy se ujme člen rady starších Josef Zmek," nastínila vedoucí tohoto občanského sdružení Jarmila Neomytková.

Na opravy humpolecké synagogy přispívalo od roku 2008 finanční částkou, celkem zhruba dvěma miliony, také město Humpolec. Podle informací od vedoucího humpoleckého odboru životního prostředí a památkové péče Františka Kocmana by bylo město rádo, aby se židovská synagoga stala součástí prohlídkového okruhu na Zichpili – společně s Tolerančním kostelíkem a Nápravníkovým stavením.

„O začlenění synagogy do tohoto prohlídkového okruhu budeme ještě s Církví československou husitskou v nejbližší době jednat," dodal Kocman. V synagoze by se tak rovněž mohly konat veřejně přístupné kulturní akce.

Mezi iniciátory rekonstrukce humpolecké synagogy patří podle slov faráře Tichého loni zesnulý farář Jan Hálek z Ledče nad Sázavou. „Ráda bych poděkovala bývalému, letos zesnulému, humpoleckému místostarostovi Romanu Brzoňovi, který pomohl finančně zajistit restaurování a následné opravy tak, aby tato památka mohla sloužit široké veřejnosti," dodala Jarmila Neomytková.

Kromě Města Humpolec se na financování oprav podílel také Kraj Vysočina (zhruba 1,5 miliónu) a Ministerstvo kultury ČR (zhruba půl miliónu). Církev československá husitská přispěla 205 tisíci korun.

Z historie

Humpolecká synagoga stojí uprostřed židovské čtvrti, která se dodnes nazývá Židovské město. Původně se jednalo o kompaktní ghetto s třiceti domy, malým náměstím a několika uličkami. Jeho severovýchodní část byla ale zbořena. Většina domů se však v přestavbách dochovala.

Stavba synagogy byla židům povolena v roce 1760 majitelem herálecko-humpo᠆leckého panství Jakubem Nefferzernem. Původně nesla barokní prvky, ale její rekonstrukce a podstatné zvětšení z roku 1860 dostalo již pseudogotický ráz. V roce 1886 bylo humpolecké židovské město postiženo požárem, který zasáhl i synagogu. Budova byla po požáru opravena a rozšířena novou přístavbou školní budovy na stávající půdorysnou velikost. Nově vyzdvižený krov se zachoval do současné doby.

Po odsunu židů za druhé světové války byla synagoga zásadně poškozena. V budově fungovaly různé dílny a z hlavní modlitebny se stalo skladiště, v němž byl chován dokonce i dobytek. V roce 1952 zakoupila synagogu Církev československá husitská a o rok později tu začala s náročnou přestavbou budovy dle projektu Viléma Zavřela. V roce 1961 byla synagoga slavnostně otevřena.

V letech 1987 až 1989 tu byla provedena generální oprava exteriéru i interiéru. V hlavní bohoslužebné síni byly odkryty barevné fragmenty původní výzdoby a hebrejských nápisů. V roce 2008 byl opraven krov synagogy a vyměnila se tu dožilá krytina. Oprava fasády se držela projektu Viléma Zavřela z roku 1953. Barevně byla vyřešena na doporučení Pavla Procházky.